G.L.G. DYNEX POWER INC. (Corporation# 3229416) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 19, 1996.
| Corporation ID | 3229416 |
| Business Number | 894006840 |
| Corporation Name | G.L.G. DYNEX POWER INC. |
| Registered Office Address |
58 Antares Drive Unit 7 Nepean ON K2E 7W6 |
| Incorporation Date | 1996-02-19 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARK SCOTT | 11 HARRINGTON COURT, KANATA ON K2K 2S7, Canada |
| GAVIN GARBUTT | 766 EASTBOURNE AVE, OTTAWA ON K1K 0H7, Canada |
| MICHAEL ALLAN LEGOFF | 37 KENORA STREET, OTTAWA ON K1Y 3K7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-18 | 1996-02-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1998-01-20 | current | 58 Antares Drive, Unit 7, Nepean, ON K2E 7W6 |
| Name | 1996-02-19 | current | G.L.G. DYNEX POWER INC. |
| Status | 1999-06-15 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1996-02-19 | 1999-06-15 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-02-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dynex Power Inc. | 58 Antares Drive, Unit 7, Nepean, ON K2E 7W6 | 1998-02-11 |
| Societe D'ingenierie Explotech Ltee | 58 Antares Drive, Suite 5, Nepean, ON K2E 7Z1 | 1979-08-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ottawa Youth Outreach | 2176 Prince of Wales Drive, Ottawa, ON K2E 0A1 | 2013-05-02 |
| 10920177 Canada Inc. | 100 Encore Pvt, Ottawa, ON K2E 0A2 | 2018-07-27 |
| Lean Panda Consulting and Coaching Services Inc. | 68 Encore Private, Ottawa, ON K2E 0A2 | 2012-06-01 |
| 12323702 Canada Inc. | 220 Tivoli Private, Nepean, ON K2E 0A7 | 2020-09-08 |
| 8868662 Canada Inc. | 384 Citiplace Drive, Ottawa, ON K2E 0A7 | 2014-05-01 |
| Green Matter Consulting Inc. | 153 Corinth Pvt, Nepean, ON K2E 0A8 | 2018-05-09 |
| Le Bureau National De La Certification En HygiГ€ne Dentaire | 75 B Colonnade Road, Nepean, ON K2E 0A8 | 1996-02-26 |
| 11707264 Canada Corporation | 284 Stroget Private, Nepean, ON K2E 0A9 | 2019-10-29 |
| Walstar Consulting Inc. | 217 Stroget Private, Ottawa, ON K2E 0A9 | 2019-02-04 |
| Dynamic Care Network Inc. | 270 Citiplace Drive, Ottawa, ON K2E 0A9 | 2015-11-17 |
| Find all corporations in postal code K2E | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARK SCOTT | 11 HARRINGTON COURT, KANATA ON K2K 2S7, Canada |
| GAVIN GARBUTT | 766 EASTBOURNE AVE, OTTAWA ON K1K 0H7, Canada |
| MICHAEL ALLAN LEGOFF | 37 KENORA STREET, OTTAWA ON K1Y 3K7, Canada |
| City | NEPEAN |
| Post Code | K2E7W6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dynex Power Inc. | 515 Legget Drive, Suite 800, Kanata, ON K2K 3G4 | |
| Dynex Power Inc. | 58 Antares Drive, Unit 7, Nepean, ON K2E 7W6 | 1998-02-11 |
| Dynex Fashions Limited | 1065 Pratt Ave, Outremont, QC | 1973-10-29 |
| Glg Dynex Holdings Inc. | 333 Preston Street, Suite 1100, Ottawa, ON K1S 5N4 | 1997-07-24 |
| Diffusion Power Inc. | 800 Place Victoria, 44 Etage, Montreal, QC H4Z 1E3 | |
| Power Sustainable Capital Inc. | 751 Square Victoria, Montreal, QC H2Y 2J3 | 2006-12-11 |
| Power Broadcasting Inc. | 800 Place Victoria, 44e Etage, Montreal, QC H4Z 1E3 | 1985-07-11 |
| Va-power Ltee | 112 Adelaide Street East, Toronto, ON M5C 1K9 | 1984-07-23 |
| Power Law Management Inc. | 1103-130 Rue Albert, Ottawa, ON K1P 5G4 | 2018-05-10 |
| Entretien Power Inc. | Place Du Canada, Suite 1400, Montreal, QC H3B 2P8 | 1984-01-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on G.L.G. DYNEX POWER INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.