ARK STATA CONSULTING INC. (Corporation# 3229343) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 19, 1996.
| Corporation ID | 3229343 |
| Business Number | 892368747 |
| Corporation Name |
ARK STATA CONSULTING INC. CONSULTANTS ARK STRATA INC. |
| Registered Office Address |
124 Laurent Dollard Des Ormeaux QC H9A 1X4 |
| Incorporation Date | 1996-02-19 |
| Dissolution Date | 2011-10-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BARRY KATZ | 124 LAURENT, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 1X4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-18 | 1996-02-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2004-01-05 | current | 124 Laurent, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1X4 |
| Address | 1996-02-19 | 2004-01-05 | 124 Laurent, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1X4 |
| Name | 1996-02-19 | current | ARK STATA CONSULTING INC. |
| Name | 1996-02-19 | current | CONSULTANTS ARK STRATA INC. |
| Status | 2011-10-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-05-10 | 2011-10-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-02-19 | 2011-05-10 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-10-08 | Dissolution | Section: 212 |
| 1996-02-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2004-04-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2004-04-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2004-04-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 124 LAURENT |
| City | DOLLARD DES ORMEAUX |
| Province | QC |
| Postal Code | H9A 1X4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Norben Canada Inc. | 124 Laurent, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1X4 | 1996-02-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12553651 Canada Inc. | 23 Croissant Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2020-12-08 |
| 8082294 Canada Inc. | 8 Crois Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2012-01-17 |
| Les Entreprises Soeur Rouge Inc. | 5 Mirabel Cr., Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 1994-12-22 |
| Les Investissements Cassinc Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Gestion Mcas Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Bottles En Route Inc. | 11749 Boul. Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2020-12-14 |
| 6306209 Canada Inc. | 11809 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2004-11-04 |
| 6074171 Canada Inc. | 11841 Pierrefonds Boulevard, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2003-03-10 |
| Smart Factories Inc. | 111-12100 Boul De Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2018-05-18 |
| 9511989 Canada Inc. | Apt # 106, 12100 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2015-11-16 |
| Find all corporations in postal code H9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BARRY KATZ | 124 LAURENT, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 1X4, Canada |
| City | DOLLARD DES ORMEAUX |
| Post Code | H9A 1X4 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + DOLLARD DES ORMEAUX |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fonds Communs De Placement Strata Limitee | 101 Frederick Street, P.o. 9032, Kitchener, ON N2G 4R8 | 1988-06-20 |
| Strata Strategic Consultants Ltd. | Cox Taylor, 26 Bastion Sq, 3rd Floor Burnes House, Victoria, BC V8W 1H9 | 2013-04-30 |
| Strata G. Design IntГ©rieur Inc. | 5039 Sherbrooke St W., App 4, Montreal, QC H4A 1S8 | 1989-04-13 |
| Strata 21 Consulting Inc. | 313 Raymerville Drive, Markham, ON L3P 6N9 | 2018-07-09 |
| Services De Distribution Strata Limitee | 101 Frederick Street, Box 9032, Kitchener, ON N2G 4R8 | 1988-06-20 |
| Stata Group Ltd. | 11 Brunel Court, Suite 4512, Toronto, ON M5V 3Y3 | 2017-04-24 |
| Strata-can Steel Erectors Inc. | 2 Rue De L'avro, Lachute, QC J8H 3R8 | 1984-04-16 |
| Strata-gym Inc. | 3447 Notre Dame O, Montreal, QC H4C 1P3 | 1990-04-26 |
| Geo-spatial Strata Inc. | 108 Torrance Road, Toronto, ON M1J 2J4 | 2019-11-18 |
| Further Fields Inc. | 2933 Strata Court, Mississauga, ON L5N 6K5 | 2015-08-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on ARK STATA CONSULTING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.