REPUBLIC BLUES COLLECTIONS INC. (Corporation# 3229327) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 19, 1996.
| Corporation ID | 3229327 |
| Business Number | 892369141 |
| Corporation Name |
REPUBLIC BLUES COLLECTIONS INC. COLLECTIONS REPUBLIC BLUES INC. |
| Registered Office Address |
195 Sydney Cunninghman Beaconsfield QC H9W 6E4 |
| Incorporation Date | 1996-02-19 |
| Dissolution Date | 2012-01-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PHILIP BACKMAN | 195 SYDNEY CUNNINGHAM, BEACONSFIELD QC H9W 6E4, Canada |
| ELIZABETH BACKMAN | 195 SYDNEY CUNNINGHAM, BEACONSFIELD QC H9W 6E4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-18 | 1996-02-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-05-24 | current | 195 Sydney Cunninghman, Beaconsfield, QC H9W 6E4 |
| Address | 2003-09-18 | 2006-05-24 | 8300 Cote De Liesse, St-laurent, QC H4T 1G7 |
| Address | 1996-02-19 | 2003-09-18 | 333 Chabanel St W, Suite 405, Montreal, QC H2N 2E7 |
| Name | 2003-09-25 | current | REPUBLIC BLUES COLLECTIONS INC. |
| Name | 2003-09-25 | current | COLLECTIONS REPUBLIC BLUES INC. |
| Name | 1996-02-19 | 2003-09-25 | 3229327 CANADA INC. |
| Status | 2012-01-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2011-08-10 | 2012-01-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-08-21 | 2011-08-10 | Active / Actif |
| Status | 2008-07-10 | 2008-08-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-02-19 | 2008-07-10 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-01-08 | Dissolution | Section: 212 |
| 2006-06-15 | Amendment / Modification | |
| 2003-09-25 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1996-02-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2009 | 2006-02-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2006 | 2006-02-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-02-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 195 SYDNEY CUNNINGHMAN |
| City | BEACONSFIELD |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 6E4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10893285 Canada Inc. | 219 Sidney-cunningham, Beaconsfield, QC H9W 6E4 | 2018-07-18 |
| Strategic Transworld Importing Inc. | 307 Malcolm-beaton Street, Beaconsfield, QC H9W 6E4 | 2010-06-25 |
| Lynxar Inc. | 108 John-henry Menzies, Beaconsfield, QC H9W 6E4 | 2008-09-15 |
| 6918727 Canada Inc. | 311 Malcolm-beaton, Beaconsfield, QC H9W 6E4 | 2008-02-06 |
| 4308361 Canada Inc. | 214 Sidney Cunningham, Beaconsfield, QC H9W 6E4 | 2005-06-07 |
| Comply Solutions Inc. | 102 John-henry-menzies, Beaconsfield, QC H9W 6E4 | 2004-06-01 |
| 4187032 Canada Inc. | 210 Sidney-cunningham Street, Beaconsfield, QC H9W 6E4 | 2004-02-25 |
| Marine Gem Fish Processing Inc. | 203 Sidney-cunningham, Beaconsfield, QC H9W 6E4 | 2003-07-22 |
| Jancor Agencies Inc. | 219 Sidney Cunningham St., Beaconsfield, QC H9W 6E4 | 2003-05-28 |
| Tavalda Holdings Inc. | 104 John Henry Menzies, Beaconsfield, QC H9W 6E4 | 1998-11-12 |
| Find all corporations in postal code H9W 6E4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PHILIP BACKMAN | 195 SYDNEY CUNNINGHAM, BEACONSFIELD QC H9W 6E4, Canada |
| ELIZABETH BACKMAN | 195 SYDNEY CUNNINGHAM, BEACONSFIELD QC H9W 6E4, Canada |
| City | BEACONSFIELD |
| Post Code | H9W 6E4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Compagnie De Vetements Memphis-blues Inc. | 5950 Cote De Liesse, Montreal, QC H4T 1E2 | 1992-07-23 |
| Vetements De Sport United Blues Inc. | 2005 23rd Avenue, Lachine, QC H8T 1X1 | 1996-10-22 |
| Les Denims Blues Brothers Inc. | 88 Woodlawn, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1Z2 | 1994-05-16 |
| Productions Red Blues Inc. | 1963, Avenue Notre Dame De Grace, MontrÉal, QC H4A 1M9 | 2005-04-01 |
| Canadian Blues Alliance | 128 4th Avenue South, Suite 300, Saskatoon, SK S7K 1M8 | 2011-12-09 |
| Importations Aliments Republic Inc. | 2195 Ward Street, St-laurent, QC H4M 1T5 | 1985-01-30 |
| Downtown Community Blues Basketball Foundation | 3040 Sherbrooke St. West, Westmount, QC H3Z 1A4 | 2016-07-14 |
| Eyesteel (blues) Productions Inc. | 7095 Marconi Street, Suite 201, Montreal, QC H2S 3K4 | 2013-10-16 |
| Valeurs MobiliГ€res Republic Canada Inc. | 1981 Mcgill College Avenue, Montreal, QC H3A 3A9 | |
| Capital First Republic Inc. | 6455 Boul. Jean-talon East, Suite 801, St-leonard, QC H1S 3E8 | 1999-03-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on REPUBLIC BLUES COLLECTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.