3229301 CANADA INC. (Corporation# 3229301) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 19, 1996.
| Corporation ID | 3229301 |
| Corporation Name | 3229301 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
3750 Rue De L'aeroport Trois Rivieres QC G9A 5E1 |
| Incorporation Date | 1996-02-19 |
| Dissolution Date | 2004-01-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN-MARC PEPIN | 192 A JEAN RACINE, TROIS RIVIERES OUEST QC G9B 1K1, Canada |
| RENE GIGUERE | 1140 BOUL. JACQUES CARTIER, SUITE 1, TROIS RIVIERES QC G8Y 3C9, Canada |
| LUC GRENIER | 4333 THIBODEAU, SHAWINIGAN QC G9N 6M2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-18 | 1996-02-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-02-19 | current | 3750 Rue De L'aeroport, Trois Rivieres, QC G9A 5E1 |
| Name | 1996-02-19 | current | 3229301 CANADA INC. |
| Status | 2004-01-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-07-29 | 2004-01-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-06-09 | 2003-07-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-01-08 | Dissolution | Section: 212 |
| 1996-02-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 3750 RUE DE L'AEROPORT |
| City | TROIS RIVIERES |
| Province | QC |
| Postal Code | G9A 5E1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L'aГ©rospatiale Globax Inc. | 3750 Rue De L'aeroport, Trois Rivieres, QC G9A 5E1 | 1996-02-19 |
| Groupe Globax Inc. | 3750 Rue De L'aeroport, Trois Rivieres, QC G9A 5E1 | 1996-04-01 |
| Airintek Inc. | 3750 Rue De L'aeroport, Trois Rivieres, QC G9A 5E1 | 1996-04-01 |
| 3282741 Canada Inc. | 3750 Rue De L'aeroport, Trois-rivieres, QC G9A 5E1 | 1996-07-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Techni Peint Inc. | 3750 De L'aeroport, Trois-rivieres, QC G9A 5E1 | 1993-08-18 |
| 2837617 Canada Ltd. | 3155 Boul St Jean, Trois Rivieres Ouest, ON G9A 5E1 | 1992-07-15 |
| Sablasco Ltee | 2225 Jules Vachon, Trois-rivieres, QC G9A 5E1 | 1991-12-18 |
| Les Peintures Techni D'avions Du Canada Inc. | 3500 Rue De L'aeroport, Trois-rivieres, QC G9A 5E1 | 1991-11-18 |
| Pinceaux Universels Clic Ltee | 9000 Boulevard Industriel, Trois-rivieres, QC G9A 5E1 | 1985-03-07 |
| Leblanc Pontiac Buick Inc. | 3100 Boul. St-jean, Trois-rivieres Ouest, QC G9A 5E1 | 1983-07-15 |
| Les Instruments Verdelap Inc. | 3100 Rue Westinghouse, Parc Ind 2, Trois-rivieres, QC G9A 5E1 | 1982-05-06 |
| Les Entreprises De Gestion Baie Jolie Inc. | 8275 Boul Jean Xxiii, Trois Rivieres, QC G9A 5E1 | 1981-06-15 |
| Pro-mar Foods Ltd. | 3010 Rue Jules-vachon, Suite 2, Trois-rivieres, QC G9A 5E1 | 1981-03-10 |
| Toyotex Ltee | 9000 Industriel, Trois-rivieres, QC G9A 5E1 | 1980-05-15 |
| Find all corporations in postal code G9A5E1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN-MARC PEPIN | 192 A JEAN RACINE, TROIS RIVIERES OUEST QC G9B 1K1, Canada |
| RENE GIGUERE | 1140 BOUL. JACQUES CARTIER, SUITE 1, TROIS RIVIERES QC G8Y 3C9, Canada |
| LUC GRENIER | 4333 THIBODEAU, SHAWINIGAN QC G9N 6M2, Canada |
| City | TROIS RIVIERES |
| Post Code | G9A5E1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3229301 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.