EXECUTIVE 2000 BUSINESS MANAGEMENT CONSULTANTS INC. (Corporation# 3229149) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3229149 |
| Corporation Name | EXECUTIVE 2000 BUSINESS MANAGEMENT CONSULTANTS INC. |
| Registered Office Address |
220 Duncan Mill Road Suite 611 North York ON M3B 3J5 |
| Dissolution Date | 2004-01-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DANIELE G. BENIDIR | 24 AVONWICK GATE, DON MILLS ON M3A 2M6, Canada |
| OMAR BENIDIR | 24 AVONWICK GATE, DON MILLS ON M3A 2M6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1996-02-15 | 1996-02-16 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-02-16 | current | 220 Duncan Mill Road, Suite 611, North York, ON M3B 3J5 |
| Name | 1996-02-16 | current | EXECUTIVE 2000 BUSINESS MANAGEMENT CONSULTANTS INC. |
| Status | 2004-01-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-07-29 | 2004-01-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-02-16 | 2003-07-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-01-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1996-02-16 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1996-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1996-08-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 220 DUNCAN MILL ROAD |
| City | NORTH YORK |
| Province | ON |
| Postal Code | M3B 3J5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Potential Trading Co. Ltd. | 220 Duncan Mill Road, Suite 605, Don Mills, ON M3B 3J5 | 1991-01-18 |
| Ridervision Canada Inc. | 220 Duncan Mill Road, Suite 404, North York, ON M3B 3K6 | 1996-08-13 |
| Prashaanthi Global Systems Corp. | 220 Duncan Mill Road, #417, North York, ON M3B 3J5 | 1997-05-26 |
| Stella Pharmaceutical Co. Ltd. | 220 Duncan Mill Road, Suite 407, Don Mills, ON M3B 3J5 | 1961-06-22 |
| Worldmark Fund Management Inc. | 220 Duncan Mill Road, Suite 605, Don Mills, ON M3B 3J5 | 1990-06-26 |
| Peaceful Sun Development Inc. | 220 Duncan Mill Road, Suite 605, Don Mills, ON M3B 3J5 | 1991-01-08 |
| Acre Communications Inc. | 220 Duncan Mill Road, Suite 218, North York, ON M3B 3J5 | 1984-05-06 |
| Dunhuang Restaurant Holdings Inc. | 220 Duncan Mill Road, Suite 605, Don Mills, ON M3B 3J5 | 1988-04-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stella Pharmaceutical Canada (1994) Inc. | 220 Duncan Mill Rd, Suite 407, Don Mills, ON M3B 3J5 | 1994-08-04 |
| Corrbo Corporation | 220 Duncan Mill Rd., Suite 316, North York, ON M3B 3J5 | 1991-02-08 |
| Greywood Publishing Limited | 225 Duncan Mil Rd, 9th Floor, Don Mills, ON M3B 3J5 | 1967-05-15 |
| Laurentian Laboratories Inc. | 220 Duncan Mill Rd, Suite 407, Don Mills, ON M3B 3J5 | |
| Stella Pharmaceutical Canada Inc. | 220 Duncan Mill Rd, Suite 407, Don Mills, ON M3B 3J5 |
| Name | Address |
|---|---|
| DANIELE G. BENIDIR | 24 AVONWICK GATE, DON MILLS ON M3A 2M6, Canada |
| OMAR BENIDIR | 24 AVONWICK GATE, DON MILLS ON M3A 2M6, Canada |
| City | NORTH YORK |
| Post Code | M3B3J5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| E & Mc Executive & Management Consultants Enterprises Inc. | 127 Saddlewood, Pointe Claire, QC H9R 5S5 | 1985-11-27 |
| Inventic 2000, Management Consultants Inc. | 7061 Bois De Coulonges, Ville D'anjou, QC H1K 4A2 | 1980-08-06 |
| Eco Fundraising Consultants 2000 Inc. | 772 Des Huards, Mont-saint-hilaire, QC J3H 6C2 | 1992-01-23 |
| Madigan Management Consultants 2000 Ltd. | 10 Birchwood Circle, Po Box 947, Blind River, ON P0R 1B0 | 1999-07-21 |
| Europrogramme Management Consultants of Canada Ltd. | 2000 Rue Mansfield, Bur 1505, Montreal, QC H3A 3A3 | 1969-11-10 |
| International Business Management & Sourcing Consultants Inc. | 168 Hiscock Blvd, Toronto, ON M1G 1T7 | 2002-08-15 |
| Associate Consultants In Executive Investments A.c.e.i. Inc. | 9309 Ave De Bretonvilliers, Montreal, QC H2M 2A9 | 1986-08-27 |
| Mind Management Consultants Business Services Corporation | 1205-20 Bay Street, Toronto, ON M5J 2N8 | 2004-10-15 |
| Consultants En Transport Complete Ctc 2000 Inc. | 888 Emerson Drive, Laval, QC H7W 3Y4 | 1997-04-25 |
| Consultants En PublicitГ© Annuaire Et Communicatio Ns (cepac 2000) Inc. | 6200 Boul Taschereau, Suite 204, Brossard, QC J4W 3J8 | 1989-11-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on EXECUTIVE 2000 BUSINESS MANAGEMENT CONSULTANTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.