CANADIAN CHILDREN WITH POSITIVE PARENTS INC. (Corporation# 3229068) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 16, 1996.
| Corporation ID | 3229068 |
| Business Number | 892422742 |
| Corporation Name | CANADIAN CHILDREN WITH POSITIVE PARENTS INC. |
| Registered Office Address |
220 3rd Ave South Suite 416 Saskatoon SK S7K 1M1 |
| Incorporation Date | 1996-02-16 |
| Dissolution Date | 2015-05-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 13 - 13 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| NICOLE HICKS | 226 LANGEVIN CRES, SASKATOON SK S7K 3N2, Canada |
| ALAN PULLERTON | 1330 12 ST, SASKATOON SK S7H 0E6, Canada |
| CINDY LEE | 214 LLOYD CRES, SASKATOON SK S7L 4Z1, Canada |
| MARION STOLTE | 1 SOURIS COURT, SASKATOON SK S7K 1C1, Canada |
| BILL SUMSION | 1935 ONTARIO AVE, SASKATOON SK S7K 1T5, Canada |
| CAROL ROGERS | 223 AVE US, SASKATOON SK S7K 1C1, Canada |
| EUGENE GRENIER | 116 AVE, SASKATOON SK , Canada |
| EDITH MILLSON | 1622 22 ST W SUITE 404, SASKATOON SK S7M 0T3, Canada |
| DALE SANGRAY | 1622 22 ST W, SASKATOON SK S7M 0T3, Canada |
| DANIELA GRENIER | 116 AVE, SASKATOON SK , Canada |
| DARRELL HICKS | 226 LANGEVIN CRES, SASKATOON SK S7K 3N2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1996-02-16 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1996-02-15 | 1996-02-16 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1996-02-16 | current | 220 3rd Ave South, Suite 416, Saskatoon, SK S7K 1M1 |
| Name | 1996-02-16 | current | CANADIAN CHILDREN WITH POSITIVE PARENTS INC. |
| Status | 2015-05-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-05 | 2015-05-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-12-05 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-02-16 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-04 | Dissolution | Section: 222 |
| 1996-02-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Winterco Discount Ski Wear Inc. | 220 3e Avenue S O, Suite 301, Saskatoon, SK S7K 1M1 | 1989-12-12 |
| 107680 Canada Inc. | 208 220 Third Avenue South, Saskatoon, SK S7K 1M1 | 1981-06-01 |
| Madsen's Mechanical Contracting Ltd. | 220 3rd Avenue South, Suite 406, Saskatoon, SK S7K 1M1 | 1977-10-17 |
| A. Harding M. Art Ltd. | 220 3rd Avenue South, Suite 409, Saskatoon, SK S7K 1M1 | 1983-04-28 |
| Tundra Mechanical Contractors Ltd. | 220 3rd Avenue South, Suite 411, Saskatoon, SK S7K 1M1 | 1980-01-14 |
| 150998 Canada Limited | 220 3rd Avenue South, Suite 315, Saskatoon, SK S7K 1M1 | 1986-06-30 |
| Exito Marketing Inc. | 220 3rd Avenue South, Sutie 202, Saskatoon, SK S7K 1M1 | 1981-07-16 |
| Sun-sational Enterprises (canada) Ltd. | 220 3rd Avenue South, Suite 409, Saskatoon, SK S7K 1M1 | 1982-09-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10162183 Canada Inc. | 1202-306 20th Street East, Saskatoon, SK S7K 0A7 | 2017-03-27 |
| Verrix Construction Ltd. | 3038 Faithfull Avenue, Saskatoon, SK S7K 0B1 | 1997-06-02 |
| Verrix Group Inc. | 3038 Faithfull Avenue, Saskatoon, SK S7K 0B1 | 1998-04-17 |
| Kpr Developments Inc. | Suite 600, 105 - 21st Street East, Saskatoon, SK S7K 0B3 | 2014-03-27 |
| Emerald Multi-resources and Manufacturing (canada) Corporation | 105 - 21st Street East, Suite 600, Sasaktoon, SK S7K 0B3 | 2013-09-25 |
| Glazier On-site Consulting Inc. | 600, 105 - 21st Street East, Saskatoon, SK S7K 0B3 | 2008-01-15 |
| Quantum Dynamic Sciences Canada Inc. | 105, 600 - 21st Street East, Saskatoon, SK S7K 0B3 | 2007-10-04 |
| 4l - for Life Technologies Inc. | 600, 105-21st Street East, Saskatoon, SK S7K 0B3 | 2006-12-07 |
| Positive Passions Presentations and Resource Centre Inc. | 600, 105 21st Street East, Saskatoon, SK S7K 0B3 | 2005-09-26 |
| Success Brands Ltd. | 600-105-21 St. Street East, Saskatoon, SK S7K 0B3 | 2005-06-20 |
| Find all corporations in postal code S7K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| NICOLE HICKS | 226 LANGEVIN CRES, SASKATOON SK S7K 3N2, Canada |
| ALAN PULLERTON | 1330 12 ST, SASKATOON SK S7H 0E6, Canada |
| CINDY LEE | 214 LLOYD CRES, SASKATOON SK S7L 4Z1, Canada |
| MARION STOLTE | 1 SOURIS COURT, SASKATOON SK S7K 1C1, Canada |
| BILL SUMSION | 1935 ONTARIO AVE, SASKATOON SK S7K 1T5, Canada |
| CAROL ROGERS | 223 AVE US, SASKATOON SK S7K 1C1, Canada |
| EUGENE GRENIER | 116 AVE, SASKATOON SK , Canada |
| EDITH MILLSON | 1622 22 ST W SUITE 404, SASKATOON SK S7M 0T3, Canada |
| DALE SANGRAY | 1622 22 ST W, SASKATOON SK S7M 0T3, Canada |
| DANIELA GRENIER | 116 AVE, SASKATOON SK , Canada |
| DARRELL HICKS | 226 LANGEVIN CRES, SASKATOON SK S7K 3N2, Canada |
| City | SASKATOON |
| Post Code | S7K1M1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Canadian Parents' Coalition of The Protection of Children/cpcpc | 3410 Montclair Ave., Apt. 17, Montreal, QC H4B 2J2 | 2003-01-02 |
| P.r.e.d. Parents A La Recherche D'enfants Disparus | 2660 Norberry Crescent, Suite 522, Ottawa, ON K1V 6N2 | 1992-12-15 |
| Canadian Parents of Murdered Children and Survivors of Homicide Victims | 157 Tradewinds Crescent, Kemptville, ON K0G 1J0 | 2009-12-04 |
| The Grand Parents Foundation for The Protection of The Youngsters, Children and Teenagers | 3774 Fleury Est, Montreal Nord, QC H1H 2T1 | 1998-02-18 |
| The Allies Parents Against The Ignorance and Children's Slavery (haiti-america) | 979a Morrison Drive, Ottawa, ON K2H 7L1 | 1994-12-28 |
| Canadian Association for Single Parents | 2379 Cortina Drive Sw, Calgary, AB T3H 0L7 | 2013-04-25 |
| Canadian Positive Psychology Association | 25 Taunton Road, Toronto, ON M4S 2P2 | 2012-01-19 |
| Parents of Addicted Children - Pac | 561-a Brookhaven Cres, Waterloo, ON N2L 4R6 | 2019-01-11 |
| Parents of Black Children Canada | 31 Don Rose Boulevard, Mount Albert, ON L0G 1M0 | 2020-10-23 |
| Parent Supporting Parents (psp) of Children With Autism | 4-145 Clarence Street, Ottawa, ON K1N 1B7 | 2003-01-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on CANADIAN CHILDREN WITH POSITIVE PARENTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.