3016030 CANADA INC. (Corporation# 3016030) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 18, 1994.
| Corporation ID | 3016030 |
| Business Number | 141242271 |
| Corporation Name | 3016030 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
4120, Rue Sainte-catherine Ouest Bureau 500 Westmount QC H3Z 1P4 |
| Incorporation Date | 1994-03-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DIDIER RIGAUX | 3460 RUE PEEL, MONTREAL QC H3A 2M1, Canada |
| PIERRE RIGAUX | 3460 RUE PEEL, APT 1410, MONTREAL QC H3A 2M1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-03-17 | 1994-03-18 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-06-09 | current | 4120, Rue Sainte-catherine Ouest, Bureau 500, Westmount, QC H3Z 1P4 |
| Address | 1994-03-18 | 2003-06-09 | 5000 Rue Iberville, Bureau 144, Montreal, QC H2H 2S6 |
| Name | 1994-03-18 | current | 3016030 CANADA INC. |
| Status | 1994-03-18 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1994-03-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2002 | 2003-04-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2001 | 2003-04-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2000 | 2001-03-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 4120, RUE SAINTE-CATHERINE OUEST |
| City | WESTMOUNT |
| Province | QC |
| Postal Code | H3Z 1P4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Dacheng International Trading Co. Inc. | 1165 Green Ave, Westmount, QC H3Z 1P4 | 2020-01-21 |
| Canada Belt and Road International Chamber of Commerce | 1165 Green, Westmount, QC H3Z 1P4 | 2019-10-24 |
| The Spirit of Trust | 4124a Rue Sainte-catherine Ouest, Westmount, QC H3Z 1P4 | 2019-02-25 |
| 10933562 Canada Inc. | 4120 Rue Sainte-catherine, 5th Floor, Westmount, QC H3Z 1P4 | 2018-08-07 |
| Canada China Heart-to-heart Foundation | 4124a Ste-catherine Ouest, Montreal, QC H3Z 1P4 | 2014-10-01 |
| 8807078 Canada Inc. | 4192 Ste-catherine Street West, Westmount, QC H3Z 1P4 | 2014-03-03 |
| 8763054 Canada Inc. | 4192 St.catherine Street West, Westmount, QC H3Z 1P4 | 2014-01-21 |
| 8180369 Canada Inc. | 4144 Ste-catherine Ouest, Westmount, QC H3Z 1P4 | 2012-06-14 |
| 7949693 Canada Inc. | 4152 Sainte Catherine O, Westmount, QC H3Z 1P4 | 2011-10-12 |
| Bagels On Greene Bakery Ltd. | 4160, Ste.catherine St. West, Montreal, QC H3Z 1P4 | 2010-04-07 |
| Find all corporations in postal code H3Z 1P4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DIDIER RIGAUX | 3460 RUE PEEL, MONTREAL QC H3A 2M1, Canada |
| PIERRE RIGAUX | 3460 RUE PEEL, APT 1410, MONTREAL QC H3A 2M1, Canada |
| City | WESTMOUNT |
| Post Code | H3Z 1P4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3016030 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.