WA - LING I/E PRODUCTS INC. (Corporation# 3015912) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 14, 1994.
| Corporation ID | 3015912 |
| Business Number | 880904834 |
| Corporation Name | WA - LING I/E PRODUCTS INC. |
| Registered Office Address |
2233 Laird Mont Royal QC H3P 2V7 |
| Incorporation Date | 1994-03-14 |
| Dissolution Date | 2004-07-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHAN PUI LING | 4841 KENT AVE, MONTREAL QC H3W 1H4, Canada |
| LAU YIU-WA | 4841 KENT AVE, MONTREAL QC H3W 1H4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-03-13 | 1994-03-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-03-14 | current | 2233 Laird, Mont Royal, QC H3P 2V7 |
| Name | 1994-03-14 | current | WA - LING I/E PRODUCTS INC. |
| Status | 2004-07-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-02-03 | 2004-07-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-07-01 | 2004-02-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-11-20 | 1998-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-07-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 1994-03-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 2233 LAIRD |
| City | MONT ROYAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H3P 2V7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Immeubles Lau & Chan Inc. | 2233 Boul Laird, Mont-royal, QC H3P 2V7 | 1994-03-01 |
| Cobra Leather Financial Holding Ltd. | 2327 Boul Laird, Mont Royal, QC H3P 2V7 | 1985-08-13 |
| Gestion Arambert Inc. | 2295 Rue Laird, Mount Royal, QC H3P 2V7 | 1981-03-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rank Guardian Inc. | 1115, Ave Beaumont, Suite 104, Mont Royal, QC H3P 0A1 | 2020-07-27 |
| Mgl&can Incorporated | 5 Avenue Brittany #502, Montroyal, QC H3P 1A1 | 2016-10-27 |
| Commerce-mount-royale Inc. | 5 Britany, Suite 301, Montreal, QC H3P 1A1 | 2009-05-08 |
| 4165331 Canada Inc. | 5 Ave. Brittany, #202, Ville Mont-royal, QC H3P 1A1 | 2003-11-05 |
| 3789985 Canada Inc. | 25 Britany, App. 506, Mont-royal, QC H3P 1A1 | 2000-07-21 |
| 156053 Canada Inc. | 65 Brittany Avenue, Town of Mount Royal, QC H3P 1A1 | 1987-06-11 |
| - Islamic Assembly of North America In Canada - | 25 Brittany, #702, Montreal, QC H3P 1A2 | 1999-11-18 |
| Hydraulic U.S. Manufacturing Canada Inc. | 45 Brittany Ave., #406, Montreal, QC H3P 1A3 | 2006-05-05 |
| Global Green Goods Inc. | 65 Avenue Brittany, #215, Mont-royal, QC H3P 1A4 | 2015-08-03 |
| Cciel International Trading Inc. | 65 Brittany, #506, Mont-royal, QC H3P 1A4 | 2006-06-14 |
| Find all corporations in postal code H3P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHAN PUI LING | 4841 KENT AVE, MONTREAL QC H3W 1H4, Canada |
| LAU YIU-WA | 4841 KENT AVE, MONTREAL QC H3W 1H4, Canada |
| City | MONT ROYAL |
| Post Code | H3P2V7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Telephone & Electronic Mode-ling Inc. | 5940 Des Grandes Prairies, Montreal, QC H1P 1A4 | 1980-05-09 |
| Ring-a-ling Call Center Inc. | 600 Boul. Rene-levesque Ouest, Suite 1212, Montreal, QC H3B 1N4 | 1999-02-02 |
| Stan-ling Agent Manufacturier International Inc. | 217 Cleghorn Street, St-lambert, QC J4R 2J5 | 1986-09-24 |
| Akerele Inc. | 140 Ling Rd. #94, Toronto, ON M1E 4V9 | 2020-08-24 |
| Tvb Healthcare Inc. | 60-130 Ling Road, Scarborough, ON M1E 4V9 | 2017-11-27 |
| Kuadratik Inc. | 69-130 Ling Road, Toronto, ON M1E 4V9 | 2013-06-03 |
| 8019355 Canada Inc. | 214-121 Ling Rd, Toronto, ON M1E 4Y2 | 2011-11-09 |
| Devi Publishers Inc. | 703-90 Ling Rd, Scarborough, ON M1E 4Y3 | 2007-06-18 |
| Ling Yan International Inc. | 28 Rachett Rd, Markham, ON L6E 1W5 | 2018-07-11 |
| Ling Cai Inc. | 1202-256 Doris Ave, Toronto, ON M2N 6X8 | 2015-07-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on WA - LING I/E PRODUCTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.