Vecotech Inc. (Corporation# 3015866) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 14, 1994.
| Corporation ID | 3015866 |
| Business Number | 140245267 |
| Corporation Name | Vecotech Inc. |
| Registered Office Address |
8300 Rue Grenache Anjou QC H1J 1C5 |
| Incorporation Date | 1994-03-14 |
| Dissolution Date | 2004-03-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROBERT GAGNON | 13260 MARIE ANNE ASSELIN, PTE-AUX TREMBLES QC H1A 5G0, Canada |
| RAYMOND GAGNON | 5345 PLACE TAILLON, ANJOU QC H1K 4T7, Canada |
| MICHEL GAGNON | 5405 PAUL PAU, MONTREAL QC H1K 2M9, Canada |
| DENIS GAGNON | 34 DESCARTES, LAVAL QC H7L 1K5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-03-13 | 1994-03-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-03-14 | current | 8300 Rue Grenache, Anjou, QC H1J 1C5 |
| Name | 1994-03-14 | current | Vecotech Inc. |
| Status | 2004-03-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-02-03 | 2004-03-22 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-07-01 | 2004-02-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-03-14 | 1997-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-03-22 | Dissolution | Section: 210 |
| 1994-03-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nw-tech Environmental Group Inc. | 8298 Rue Grenache, Anjou, QC H1J 1C5 | 1994-10-31 |
| Sandvik Coastal (canada) Inc. | 8926 Grenache Avenue, Ville D'anjou, QC H1J 1C5 | 1979-10-17 |
| Coastal Abrasive and Tool Company of Canada Limited | 8296 Grenache St, Ville D'anjou, QC H1J 1C5 | 1963-05-02 |
| Harmon Machine (canada) Ltd. | 8296 Grenache St, Montreal, QC H1J 1C5 | 1965-04-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aliments Bmeatless Inc. | 9750, Boulevard Des Sciences, Laval, QC H1J 0A1 | 2019-09-25 |
| Frisco Sun Investments Inc. | 9750 Des Sciences, Anjou, QC H1J 0A1 | 2002-11-08 |
| Gestion Nouven Inc. | 9750, Boulevard Des Sciences, Laval, QC H1J 0A1 | 2019-09-25 |
| 7549229 Canada Inc. | 7700 Bombardier, Anjou, QC H1J 0A2 | 2010-08-03 |
| Lafco Tooling Inc. | 7700 Rue Bombardier, Anjou, QC H1J 0A2 | 1986-12-31 |
| 7549237 Canada Inc. | 7700 Bombardier, Anjou, QC H1J 0A2 | 2010-08-03 |
| 10026646 Canada Inc. | 8540 Av. Des Ponts-de-cГ©, MontrГ©al, QC H1J 0A3 | 2016-12-16 |
| Produits Sanitaires Polac Inc. | 9839, MÉtropolitain Est, Anjou, QC H1J 0A4 | 2006-08-30 |
| 4306350 Canada Inc. | 9771 Boul. MÉtropolitain Est, MontrÉal, QC H1J 0A4 | 2005-07-14 |
| Montreal Stapler (1992) Inc. | 9839 Boul. Metropolitain Est, Anjou, QC H1J 0A4 | 1992-08-27 |
| Find all corporations in postal code H1J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROBERT GAGNON | 13260 MARIE ANNE ASSELIN, PTE-AUX TREMBLES QC H1A 5G0, Canada |
| RAYMOND GAGNON | 5345 PLACE TAILLON, ANJOU QC H1K 4T7, Canada |
| MICHEL GAGNON | 5405 PAUL PAU, MONTREAL QC H1K 2M9, Canada |
| DENIS GAGNON | 34 DESCARTES, LAVAL QC H7L 1K5, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on Vecotech Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.