MTL MARINE TUG INC. (Corporation# 3015815) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 11, 1994.
| Corporation ID | 3015815 |
| Business Number | 139079727 |
| Corporation Name |
MTL MARINE TUG INC. REMORQUAGE MARITIME MTL INC. |
| Registered Office Address |
2 Rue Delormier Trois-rivieres-ouest QC G9B 1C6 |
| Incorporation Date | 1994-03-11 |
| Dissolution Date | 2003-08-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RICHARD BERNIER | 4346 DES BECASSINES, CAP-ROUGE QC G1Y 2L2, Canada |
| GORDON BAIN | 7176 AVE. ROYALE, CHATEAU-RICHER QC G0A 1N0, Canada |
| JACQUES TANGUAY | 1470 DE LA MONTÉE, QUÉBEC QC G2K 1Z8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-03-10 | 1994-03-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-10-11 | current | 2 Rue Delormier, Trois-rivieres-ouest, QC G9B 1C6 |
| Address | 1994-03-11 | 2000-10-11 | 360 Rue St-jacques, Bur 610, Montreal, QC H2Y 1P5 |
| Name | 1994-03-11 | current | MTL MARINE TUG INC. |
| Name | 1994-03-11 | current | REMORQUAGE MARITIME MTL INC. |
| Status | 2003-08-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-03-11 | 2003-08-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-08-22 | Dissolution | Section: 210 |
| 1994-03-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2001 | 2001-08-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2000 | 2000-07-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1999 | 1998-06-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 2 RUE DELORMIER |
| City | TROIS-RIVIERES-OUEST |
| Province | QC |
| Postal Code | G9B 1C6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Esto Realties Ltd. | 7290 Rue Dansereau, Trois-riviГЁres, QC G9B 0C1 | 1980-04-23 |
| 11201590 Canada Inc. | 3750 Boul. L.-p.-normand, Trois-riviГЁres, QC G9B 0G2 | 2019-01-16 |
| 10799289 Canada Inc. | 3 650, Boulevard L.p. Normand, Bureau 200, Trois-riviГЁres, QC G9B 0G2 | 2018-05-25 |
| 10289361 Canada LtÉe | Boul. L.p. Normand, Trois-rivières, QC G9B 0G2 | 2017-06-21 |
| Gesma TÉlÉcom Inc. | 3600, Boulevard L.p. Normand, Trois-rivières, QC G9B 0G2 | 2016-11-07 |
| Les Constructions Casama Inc. | 3600, Boulevard L.p. Normand, Trois-riviГЁres, QC G9B 0G2 | 2015-07-01 |
| D.m.c. Climatisation Inc. | 3600, Boul. L.p. Normand, Trois-riviГЁres, QC G9B 0G2 | 2014-11-04 |
| Gestion Capital Yvan St-arnaud Inc. | 3600, Boulevard L.-p. Normand, Trois-riviГЁres, QC G9B 0G2 | 2013-12-23 |
| Acier St-arnaud/asa LtÉe. | 3600, L.p. Normand, Trois-rivières, QC G9B 0G2 | 2013-01-10 |
| Pinargon LtÉe | 3650, Boulevard L.-p.-normand, Trois-rivières, QC G9B 0G2 | 2009-06-02 |
| Find all corporations in postal code G9B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RICHARD BERNIER | 4346 DES BECASSINES, CAP-ROUGE QC G1Y 2L2, Canada |
| GORDON BAIN | 7176 AVE. ROYALE, CHATEAU-RICHER QC G0A 1N0, Canada |
| JACQUES TANGUAY | 1470 DE LA MONTÉE, QUÉBEC QC G2K 1Z8, Canada |
| City | TROIS-RIVIERES-OUEST |
| Post Code | G9B 1C6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Transports Maritime Tri-marine Inc. | 144 Percival Ave, Montreal Ouest, QC H4X 1T6 | 1992-06-29 |
| CommanditÉ Xo Maritime Inc. | 759 Square Victoria, Suite 520, Montréal, QC H2Y 2J7 | 2017-02-10 |
| Sauvetage Maritime OcÉan Inc. | 500-105 Abraham-martin, QuÉbec, QC G1K 8N1 | 2014-07-31 |
| S.e.a. Securite Maritime Inc. | 770 Mill Street, Montreal, QC H3C 1Y3 | 1984-03-26 |
| Maritime Seanautique Inc. | 20 St Paul Street West, Montreal, QC H2Y 1Y7 | 1983-01-28 |
| Maritime Marine Aggregates Inc. | 8 King Street East, Suite 1705, Toronto, ON M5C 1B5 | 2002-01-22 |
| Commerce Maritime Outremer (mto) Inc. | 302 Place D'youville, Montreal, QC H2Y 2B6 | 1988-03-14 |
| The Canadian Institute of Marine Engineering | 18 Cheviot Hill, Porters Lake, NS B3E 1K1 | 1976-04-20 |
| Canadian Marine Industry Foundation | 300 Sparks Street, Place De Ville, Podium Building, Suite 340, Ottawa, ON K1R 7S3 | 2019-07-30 |
| Societe Maritime Scotcan Inc. | 235 Saunders Drive, Box 485, Cornwall, ON K6H 5T2 | 1981-08-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on MTL MARINE TUG INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.