CAPTECH MULTICOM INC. (Corporation# 3015688) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 1994.
| Corporation ID | 3015688 |
| Business Number | 139168082 |
| Corporation Name | CAPTECH MULTICOM INC. |
| Registered Office Address |
905 Michele Bohec Blvd Suite 100 Blainville QC J7C 5J6 |
| Incorporation Date | 1994-03-17 |
| Dissolution Date | 2005-09-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GILLES VARIN | 887, RUE DE BAYONNE, REPENTIGNY QC J6A 7Y9, Canada |
| CLAUDE BOUGIE | 4480, PROMENADE PATON, APP. 1102, LAVAL QC H7W 5E1, Canada |
| HUBERT DORRIS | 150, PLACE LOUXOR, MORIN HEIGHTS QC J0R 1H0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-03-16 | 1994-03-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-03-17 | current | 905 Michele Bohec Blvd, Suite 100, Blainville, QC J7C 5J6 |
| Name | 1997-06-11 | current | CAPTECH MULTICOM INC. |
| Name | 1995-04-19 | 1995-04-19 | PLANNEDCO INC. |
| Name | 1994-03-17 | 1997-06-11 | CAPTECH COMMUNICATION INC. |
| Status | 2005-09-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-04-05 | 2005-09-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-07-24 | 2005-04-05 | Active / Actif |
| Status | 1996-07-01 | 1996-07-24 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-09-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 2000-07-13 | Proxy / Procuration | Statement Date: 2000-06-28. |
| 1994-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 2000-06-28 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 1999 | 1998-06-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1997-05-23 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| Address | 905 MICHELE BOHEC BLVD |
| City | BLAINVILLE |
| Province | QC |
| Postal Code | J7C 5J6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Transport Xtra International B Inc. | 905 Michele Bohec, Suite 203, Blainville, QC J7C 5J6 | 1993-10-04 |
| Neo-pharm Laboratories Inc. | 865 Boul Michele Bohec, Blainville, QC J7C 5J6 | 1990-06-13 |
| Yanner Transport Inc. | 905 Boul. Michele Bohec, Bur. 220, Blainville, QC J7C 5J6 | 1990-03-02 |
| 2958422 Canada Inc. | 865 Boul. Michele Bohec, Blainville, QC J7C 5J6 | |
| 2958422 Canada Inc. | 865 Boul Michele Bohec, Blainville, QC J7C 5J6 | 1993-09-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Importations Watera Inc. | 103-100, Rue Gaston-dumoulin, Blainville, QC J7C 0A3 | 2020-06-30 |
| Novatis Imports Inc. | 100, Gaston-dumoulin, Suite 103, Blainville, QC J7C 0A3 | 2017-05-01 |
| 9093532 Canada Inc. | 100, Gaston-dumoulin, Bureau 103, Blainville, QC J7C 0A3 | 2014-11-20 |
| The Gaspe Fly Co. Inc. | 80 Gaston-dumoulin, Unit 103, Blainville, QC J7C 0A3 | 2012-04-10 |
| 7933762 Canada Inc. | 60, Rue Gaston-dumoulin, Blainville, QC J7C 0A3 | 2011-08-03 |
| Mecanertech Inc. | 80, Gaston-dumoulin, Bureau 106, Blainville, QC J7C 0A3 | 1998-03-30 |
| R. Nicar Broker Inc. | 10, Rue Gaston-dumoulin, Suite 500, Blainville, QC J7C 0A3 | 1992-04-09 |
| Spi SantÉ SÉcuritÉ Inc. | 60 Rue Gaston-dumoulin, Blainville, QC J7C 0A3 | |
| Equipements De Securite Et Premiers Soins Global Inc. | 60, Rue Gaston-dumoulin, Blainville, QC J7C 0A3 | 1993-11-25 |
| Instavolt Inc. | 10, Rue Gaston-dumoulin, Bureau 500, Blaiville, QC J7C 0A3 | 2009-01-05 |
| Find all corporations in postal code J7C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GILLES VARIN | 887, RUE DE BAYONNE, REPENTIGNY QC J6A 7Y9, Canada |
| CLAUDE BOUGIE | 4480, PROMENADE PATON, APP. 1102, LAVAL QC H7W 5E1, Canada |
| HUBERT DORRIS | 150, PLACE LOUXOR, MORIN HEIGHTS QC J0R 1H0, Canada |
| City | BLAINVILLE |
| Post Code | J7C5J6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Multicom Marketing & Publishing Inc. | 28 Rue St-paul Est, Suite 52, Montreal, QC H2Y 1G3 | 1984-01-17 |
| Multicom Cap Inc. | 443 Rue St-vincent, Suite 200, Montreal, QC H2Y 3A6 | 1985-05-31 |
| Le Breton-multicom Inc. | 443 Rue St-vincent, Suite 200, Montreal, QC H2Y 3A6 | 1987-02-26 |
| Electronique Multicom Inc. | 682 De La Rive, Pl. Ferguson, Sept-iles, QC G4R 4K2 | 1985-05-10 |
| Groupe Multicom J.c.l. Inc. | 1070 Du Parc, Suite 3, Quebec, QC G1S 2W7 | 1982-01-01 |
| Tnc Multicom Inc. | 300 Leo Pariseau Street, 19th Floor, Montreal, QC H2W 2N1 | 1999-02-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on CAPTECH MULTICOM INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.