PROBEWELL LAB INC. (Corporation# 3015611) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 1994.
| Corporation ID | 3015611 |
| Business Number | 138216684 |
| Corporation Name | PROBEWELL LAB INC. |
| Registered Office Address |
4715 Des Replats Suite 199 Quebec QC G2J 1B8 |
| Incorporation Date | 1994-03-17 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHAËL LANGEVIN | 401, rue des Bruants, Lévis QC G7A 5H5, Canada |
| FRANÇOIS ROULEAU | 3103, rue de Valmont, Québec QC G1W 2C4, Canada |
| FRANÇOIS BISSONNETTE | 1210, avenue des Grands-Pins, Québec QC G7A 5H5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-03-16 | 1994-03-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-03-17 | current | 4715 Des Replats, Suite 199, Quebec, QC G2J 1B8 |
| Name | 1994-06-02 | current | PROBEWELL LAB INC. |
| Name | 1994-03-17 | 1994-06-02 | 3015611 CANADA INC. |
| Status | 2016-04-14 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1994-03-17 | 2016-04-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1994-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-03-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2015-07-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-07-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Probewell Lab Inc. | 4500 Rue Michelet, QuГ©bec, QC G1P 0B5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2850206 Canada Inc. | 4715 Des Replats, Suite 259, Quebec, QC G2J 1B8 | 1992-09-09 |
| 3235742 Canada Inc. | 4715 Des Replats, Quebec, QC G2J 1B8 | 1996-03-06 |
| Substrat Natural Products Inc. | 4715 Des Replats, Quebec, QC G2J 1B8 | 1996-03-18 |
| Les Laboratoires Flora-medic Inc. | 4715 Des Replats, Quebec, QC G2J 1B8 | 1996-03-06 |
| 3237745 Canada Inc. | 4715 Des Replats, Quebec, QC G2J 1B8 | 1996-03-27 |
| Merka-sante Inc. | 4715 Des Replats, Bureau 150, Quebec, QC G2J 1B8 | 1996-03-15 |
| Gestion Yucca Inc. | 4715 Des Replats, Quebec, QC G2J 1B8 | 1996-11-07 |
| Osmofab Canada Ltee | 4715 Des Replats, Suite 150, Quebec, QC G2J 1B8 | 1989-05-30 |
| Titrex International Distribution Ltd. | 4715 Des Replats, Quebec, QC G2J 1B8 | 1990-02-23 |
| International Titrex Natural Products Ltd. | 4715 Des Replats, Suite 150, Quebec, QC G2B 1J8 | 1990-05-07 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gena Logic Concept Inc. | 4715 Avenue Des Replats, Quebec, QC G2J 1B8 | 1988-04-11 |
| Promotions Guy Dion Inc. | 4715 Des Replates, Suite 245, Quebec, QC G2J 1B8 | 1987-02-18 |
| Phytocentre LtÉe | 4715 Des Replats, Suite 150, Quebec, QC G2J 1B8 | 1990-05-07 |
| Phyto-swiss Inc. | 4715 Des Replats, Suite 150, Quebec, QC G2J 1B8 | 1994-03-01 |
| L'univers Du SuccÈs LtÉe | 4715 Des Replats, Bureau 150, Quebec, QC G2J 1B8 | 1994-04-21 |
| 3111148 Canada Inc. | 4715 Des Replats, Suite 150, Quebec, QC G2J 1B8 | 1995-01-25 |
| Gena Logic Inc. | 4715 Des Replats, Suite 150, Charlesbourg, QC G2J 1B8 | 1984-02-02 |
| Name | Address |
|---|---|
| MICHAËL LANGEVIN | 401, rue des Bruants, Lévis QC G7A 5H5, Canada |
| FRANÇOIS ROULEAU | 3103, rue de Valmont, Québec QC G1W 2C4, Canada |
| FRANÇOIS BISSONNETTE | 1210, avenue des Grands-Pins, Québec QC G7A 5H5, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on PROBEWELL LAB INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.