CLINSTAT INC. (Corporation# 3015521) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3015521 |
| Business Number | 121347819 |
| Corporation Name | CLINSTAT INC. |
| Registered Office Address |
75 Wolfe Street Kingston ON K7M 1H4 |
| Dissolution Date | 2014-12-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HEINZ J. BIEDERMANN | 684 VICTORIA, KINGSTON ON K7K 4S5, Canada |
| MARLEYNE MAURI | 684 VICTORIA, KINGSTON ON K7K 4S5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-06-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-06-05 | 1994-06-06 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-08-13 | current | 75 Wolfe Street, Kingston, ON K7M 1H4 |
| Address | 2002-10-01 | 2007-08-13 | 920 Princess St., Suite 205, Kingston, ON K7L 1H1 |
| Address | 1999-07-23 | 2002-10-01 | 829 Norwest Road, Suite 302, Kingston, ON K7P 2N3 |
| Address | 1994-06-06 | 1999-07-23 | 684 Victoria Street, Kingston, ON K7K 4S5 |
| Name | 1994-06-06 | current | CLINSTAT INC. |
| Name | 1994-06-06 | 1994-06-06 | CLINSTAT (BIEDERMANN & ASSOCIATES) INC. |
| Name | 1994-06-06 | 1994-06-06 | CLINSTAT (BIEDERMANN ; ASSOCIATES) INC. |
| Status | 2014-12-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-06-06 | 2014-12-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-12-01 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 1994-06-06 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2014 | 2014-04-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2013-04-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2012 | 2012-03-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11523058 Canada Inc. | 65 Wolfe Street, Kingston, ON K7M 1H4 | 2019-07-18 |
| Guide Authority North Inc. | 19 Wolfe St., Kingston, ON K7M 1H4 | 2016-01-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mw Conflict Engagement Inc. | 1211 Pixley Place, Kingston, ON K7M 0A1 | 2012-10-22 |
| Yathu Foundation Canada | 921 Swanfield Street, Kingston, ON K7M 0A6 | 2019-08-08 |
| 7781440 Canada Inc. | 1203 Doris Court, Kingston, ON K7M 0A6 | 2011-02-17 |
| Yathu Landscaping & Snow Removal Inc. | 921 Swanfield Street, Kingston, ON K7M 0A6 | 2020-12-03 |
| 9472916 Canada Inc. | 2222 Swanfield Street, Kingston, ON K7M 0A7 | 2015-10-13 |
| 10377856 Canada Inc. | 2222 Swanfield Street, Kingston, ON K7M 0A7 | 2017-08-24 |
| 10377945 Canada Inc. | 2222 Swanfield Street, Kingston, ON K7M 0A7 | 2017-08-24 |
| 10721352 Canada Inc. | 2222 Swanfield Street, Kingston, ON K7M 0A7 | 2018-04-07 |
| 11096354 Canada Inc. | 2222 Swanfield Street, Kingston, ON K7M 0A7 | 2018-11-14 |
| Topfirst Home Inspection Inc. | 2045 Swanfield Street, Kingston, ON K7M 0A8 | 2014-01-24 |
| Find all corporations in postal code K7M | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HEINZ J. BIEDERMANN | 684 VICTORIA, KINGSTON ON K7K 4S5, Canada |
| MARLEYNE MAURI | 684 VICTORIA, KINGSTON ON K7K 4S5, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on CLINSTAT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.