KURDISTAN COMMITTEE OF CANADA (Corporation# 3015441) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 15, 1994.
| Corporation ID | 3015441 |
| Business Number | 873723662 |
| Corporation Name | KURDISTAN COMMITTEE OF CANADA |
| Registered Office Address |
2487 Kaladar Avenue Suite 203 Ottawa ON K1V 8B9 |
| Incorporation Date | 1994-03-15 |
| Dissolution Date | 2015-04-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MEHMET HADI ELIS | 2870 CEDARWOOD DRIVE, SUITE 205, OTTAWA ON K1V 8Y5, Canada |
| HASSAN CHRAKSEHER | 2870 CEDARWOOD DRIVE, SUITE 205, OTTAWA ON K1V 8Y5, Canada |
| SHAPOUR BADOSHIVEH | 1591 RIVERSIDE DRIVE, APT. 912, OTTAWA ON K1S 4E7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-15 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1994-03-14 | 1994-03-15 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1994-03-15 | current | 2487 Kaladar Avenue, Suite 203, Ottawa, ON K1V 8B9 |
| Name | 1994-03-15 | current | KURDISTAN COMMITTEE OF CANADA |
| Status | 2015-04-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-21 | 2015-04-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-11-21 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-03-15 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-20 | Dissolution | Section: 222 |
| 1994-03-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Trans-africa Organization | 2487 Kaladar Avenue, Suite 108, Ottawa, ON K1V 8B9 | 1993-04-02 |
| Dynatec Cleaning Ltd. | 2487 Kaladar Avenue, Suite 103, Ottawa, ON K1V 8B9 | 1985-11-28 |
| Mohawk Bingo Tours Inc. | 2487 Kaladar Avenue, Suite 201, Ottawa, ON K1V 8B9 | 1986-02-07 |
| Les Services De Courrier T.l.c. Ltee | 2487 Kaladar Avenue, Ottawa, ON | 1981-03-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3162532 Canada Inc. | 2477 Kaladar Ave, Ottawa, ON K1V 8B9 | 1995-07-05 |
| 2905132 Canada Inc. | 2437 Kaladar Ave, Ottawa, ON K1V 8B9 | 1993-03-19 |
| Michel Gautier Carpet Limited | 2487 Kaladar Ave., Suite 103, Ottawa, ON K1V 8B9 | 1985-05-14 |
| Isilon Marketing Corporation | 2487 Kakadar Avenue, Suite 207, Ottawa, ON K1V 8B9 | 1984-03-22 |
| SociГ©tГ© D'Г©nergie Mechron LtГ©e | 2437 Kaladar Ave, Ottawa, ON K1V 8B9 | 1949-04-16 |
| Rideau Food Brokers Ltd. | 2487 Kaladar Ave., Suite 103, Ottawa, ON K1V 8B9 | 1978-12-14 |
| Name | Address |
|---|---|
| MEHMET HADI ELIS | 2870 CEDARWOOD DRIVE, SUITE 205, OTTAWA ON K1V 8Y5, Canada |
| HASSAN CHRAKSEHER | 2870 CEDARWOOD DRIVE, SUITE 205, OTTAWA ON K1V 8Y5, Canada |
| SHAPOUR BADOSHIVEH | 1591 RIVERSIDE DRIVE, APT. 912, OTTAWA ON K1S 4E7, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1V8B9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada-kurdistan Trade Association | 301 - 3rd Avenue South, Saskatoon, SK S7K 1M6 | 2013-10-13 |
| Kurdistan Express Incorporated | 10 Palomino Drive, Kanata, ON K2M 1L8 | 2012-09-25 |
| Friends of Kurdistan Foundation | 3714 Canboro Road, West Lincoln, ON L0S 1C0 | 2010-05-21 |
| Vellore Ludhiana Committee of Canada | 722 Coxwell Ave., Toronto, ON M4C 3C2 | 2014-01-29 |
| Hilal Committee of Canada | 40 Station Street, Ajax, ON L1S 1R9 | 2019-08-01 |
| Keep 43 Committee of Canada | 10 Davidson Blvd, Unit 23, Dundas, ON L9H 7N9 | 2015-09-14 |
| Transportation Emergency Rescue Committee Canada | 112 Adelaide St, Seeleys Bay, ON K0H 2N0 | 2007-05-22 |
| B'nai Brith Committee for Justice In Canada | 226 Maclaren Street, Ottawa, ON K2P 0L6 | 2017-03-06 |
| Mennonite Central Committee Canada | 134 Plaza Drive, Winnipeg, MB R3T 5K9 | 1966-07-11 |
| Nepalese People Coordination Committee-canada | 638 Madame Street, Mississauga, ON L5W 1G6 | 2014-04-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on KURDISTAN COMMITTEE OF CANADA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.