AMTEC-BEROCAN INC. (Corporation# 3015378) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 16, 1994.
| Corporation ID | 3015378 |
| Business Number | 887827384 |
| Corporation Name | AMTEC-BEROCAN INC. |
| Registered Office Address |
5005 Boul. Metropolitain Est Bureau 200 Montreal QC H1R 1Z7 |
| Incorporation Date | 1994-03-16 |
| Dissolution Date | 2004-01-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LUC MARTIN | 7881 CHATEAUNEUF, ANJOU QC H1K 1C9, Canada |
| F. TUPULA YAMBA | 3125 PAUL CONTANT, ST-LAURENT QC H4K 2H5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-03-15 | 1994-03-16 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-03-16 | current | 5005 Boul. Metropolitain Est, Bureau 200, Montreal, QC H1R 1Z7 |
| Name | 1994-03-16 | current | AMTEC-BEROCAN INC. |
| Status | 2004-01-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-07-16 | 2004-01-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-08-26 | 2003-07-16 | Active / Actif |
| Status | 1997-07-01 | 1997-08-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-01-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1994-03-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 140796 Canada Ltee | 5005 Boul. Metropolitain Est, St-leonard, QC H1R 1Z8 | 1985-05-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nafta Blues Inc. | 5153 Metropolitain Est, Montreal, QC H1R 1Z7 | 1997-03-26 |
| 3271552 Canada Inc. | 5171 Metropolitain Est, St-leonard, QC H1R 1Z7 | 1996-06-21 |
| 3262987 Canada Inc. | 5005 Boul Metropolitain Est, Bur 220, Montreal, QC H1R 1Z7 | 1996-05-27 |
| Les Entreprises Nors (placement Et Gestion) Inc. | 5055 Metropolitain E, Bur 102, Montreal, QC H1R 1Z7 | 1992-12-17 |
| Le Groupe Nors Courtier En Alimentation Inc. | 5055 Metropolitain Est, Suite 102, St-leonard, QC H1R 1Z7 | 1992-09-24 |
| MarchÉ Aux Puces Repentigny Inc. | 5135 Metropolitain Blvd, St-leonard, QC H1R 1Z7 | 1991-05-03 |
| Serge Desrochers Data Processing Services Inc. | 5055 Boul MÉtropolitain Est, Bur 104, Saint-lÉonard, QC H1R 1Z7 | 1991-04-12 |
| Groupe Nors Inc. (nutrition - Eau - Air - Sante) | 5055 Boul. Metropolitain Est, Bureau 303, Montreal, QC H1R 1Z7 | 1991-01-28 |
| Les Entreprises BÉtalex Inc. | 5055 Boul. Metropolitain, St-leonard, QC H1R 1Z7 | 1990-05-22 |
| 166537 Canada Inc. | 5205 Boul. Metropolitain, Suite 200, St-leonard, QC H1R 1Z7 | 1989-03-17 |
| Find all corporations in postal code H1R1Z7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LUC MARTIN | 7881 CHATEAUNEUF, ANJOU QC H1K 1C9, Canada |
| F. TUPULA YAMBA | 3125 PAUL CONTANT, ST-LAURENT QC H4K 2H5, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H1R1Z7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L'association Des Media Et De La Technologie En Education Au Canada-amtec | Box 1021 Stn B, Willowdale, ON M2K 2T6 | 1974-11-12 |
| Amtec Engineering Ltd. | 27 Ludstone Dr, Toronto, ON M9R 2H8 | 2015-09-20 |
| Meubles Amtec Inc. | 962 Ouest St. Laurent, Longueuil, QC J4K 1C6 | 1984-02-03 |
| Amtec Associates Ltd. | 96 Collegeview Avenue, Toronto, ON M5P 1K3 | 1977-06-17 |
| Amtec Industrial Park Inc. | 2695 Westminster Blvd, Windsor, ON N8T 1Y4 | 2011-03-17 |
| Immeubles Amtec Realties Inc. | 4165 De Castille, Montreal-nord, QC H1H 1X8 | 1984-05-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on AMTEC-BEROCAN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.