Biblica Canada (Corporation# 3015092) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 15, 1994.
| Corporation ID | 3015092 |
| Business Number | 139151518 |
| Corporation Name | Biblica Canada |
| Registered Office Address |
1450 City Councillors St. Suite 520 Montreal QC H3A 2E6 |
| Incorporation Date | 1994-03-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RON NIKKEL | 316 White Point Road, South Harbour, Dingwall NS B0C 1G0, Canada |
| Laura Fisher | 17015 Oxbridge Road, Monument CO 80132, United States |
| GLENN SMITH | 3145 5th Avenue, Laval QC H7V 1L9, Canada |
| Rachelle Swee Lynn Low | 1329 14th Street E., Saskatoon SK S7H 0A6, Canada |
| HENRY SMITH | 3 Rienzi Lane, Highwood IL 60040, United States |
| Bernard Racicot | 308, rue Jeannette, Laval QC H7P 5E4, Canada |
| WILLY KOTIUGA | 259 Inglewood St., Pointe Claire QC H9R 2Z3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-09-23 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1994-03-15 | 2014-09-23 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1994-03-14 | 1994-03-15 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-09-23 | current | 1450 City Councillors St., Suite 520, Montreal, QC H3A 2E6 |
| Address | 2006-03-31 | 2014-09-23 | Station U, Box 9141, Toronto, ON M8Z 5P9 |
| Address | 2000-03-31 | 2006-03-31 | 1295 North Service Rd, Box 40590, Burlington, ON L7R 4M2 |
| Address | 1994-03-15 | 2000-03-31 | 1295 North Service Rd, Box 40590, Burlington, ON L7R 4M2 |
| Name | 2014-09-23 | current | Biblica Canada |
| Name | 1994-03-15 | 2014-09-23 | IBS INTERNATIONAL BIBLE SOCIETY OF CANADA |
| Status | 2014-09-23 | current | Active / Actif |
| Status | 1994-03-15 | 2014-09-23 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-02-25 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2015-09-30. |
| 2014-09-23 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2005-11-21 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1994-03-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-04-30 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-09-12 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-05-19 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11968106 Canada Inc. | 430-1450, Rue City Councillors, MontrГ©al, QC H3A 2E6 | 2020-03-19 |
| Carapace Transport Cases Inc. | 520-1475 Rue City Councillors, MontrГ©al, QC H3A 2E6 | 2013-06-14 |
| The Clinical Trial Company (canada) Limited | 1450 City Councilors, Suite 1030, Montreal, QC H3A 2E6 | 2006-07-25 |
| Agence De Ventes Rose Inc. | 700-1450 City Councillors, Montreal, QC H3A 2E6 | 2004-06-29 |
| Groupe Informatique Techsolcom Inc. | 1450 Rue City Councillors, Bureau 340, Montreal, QC H3A 2E6 | 2003-10-02 |
| Aerocaribbean Air Transport Inc. | Counsilors 1450 Suite 230, Montreal, QC H3A 2E6 | 2002-12-04 |
| 3982106 Canada Inc. | 1450 City Councillors Street, Suite350, Montreal, QC H3A 2E6 | 2001-12-12 |
| Lipso SystГ€mes Inc. | 1450 City Councillors Bureau, Bureau 650, MontrГ©al, QC H3A 2E6 | 2000-03-27 |
| 3216560 Canada Inc. | 1450 City Councillors, Ste 430, Montreal, QC H3A 2E6 | 1995-12-28 |
| Christian Direction Inc. | 1450, Rue City Councillors, Bureau 520, Montreal, QC H3A 2E6 | 1964-11-25 |
| Find all corporations in postal code H3A 2E6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RON NIKKEL | 316 White Point Road, South Harbour, Dingwall NS B0C 1G0, Canada |
| Laura Fisher | 17015 Oxbridge Road, Monument CO 80132, United States |
| GLENN SMITH | 3145 5th Avenue, Laval QC H7V 1L9, Canada |
| Rachelle Swee Lynn Low | 1329 14th Street E., Saskatoon SK S7H 0A6, Canada |
| HENRY SMITH | 3 Rienzi Lane, Highwood IL 60040, United States |
| Bernard Racicot | 308, rue Jeannette, Laval QC H7P 5E4, Canada |
| WILLY KOTIUGA | 259 Inglewood St., Pointe Claire QC H9R 2Z3, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3A 2E6 |
Please comment or provide details below to improve the information on Biblica Canada.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.