LES AGREGATS G. & N. INC. (Corporation# 3015076) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 15, 1994.
| Corporation ID | 3015076 |
| Business Number | 137962585 |
| Corporation Name | LES AGREGATS G. & N. INC. |
| Registered Office Address |
9700, Place Jade Brossard QC J4Y 3C1 |
| Incorporation Date | 1994-03-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Alexis LOISEL | 2650 Place Des Tilleuls, St-Bruno-de-Montarville QC J3V 0C5, Canada |
| Julie HÉBERT | 10 Chemin du Grand-Pré, Saint-Jean-sur-Richelieu QC J2W 2Z5, Canada |
| Michel GOSSELIN | 72, chemin du Vieux-Moulin, Notre-Dame-de-l'Île-Perrot QC J7V 8P6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-03-14 | 1994-03-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-08-03 | current | 9700, Place Jade, Brossard, QC J4Y 3C1 |
| Address | 2006-07-17 | 2015-08-03 | 1605 Route 201 Sud, Ormstown, QC J0S 1K0 |
| Address | 1994-03-15 | 2006-07-17 | 2494 Route 138, Ormstown, QC J0S 1K0 |
| Name | 1994-03-15 | current | LES AGREGATS G. & N. INC. |
| Name | 1994-03-15 | current | LES AGREGATS G. ; N. INC. |
| Status | 2012-08-21 | current | Active / Actif |
| Status | 2012-08-15 | 2012-08-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2011-05-25 | 2012-08-15 | Active / Actif |
| Status | 2011-05-17 | 2011-05-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-10-03 | 2011-05-17 | Active / Actif |
| Status | 2005-07-06 | 2005-10-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2003-09-26 | 2005-07-06 | Active / Actif |
| Status | 2003-07-16 | 2003-09-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-03-15 | 2003-07-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-08-03 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 1994-03-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-03-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-03-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| BÉton HÉbert Inc. | 9700, Place Jade, Brossard, QC J4Y 3C1 | 2015-09-01 |
| Gestion JidÉ Inc. | 9700, Place Jade, Brossard, QC J4Y 3C1 | 2018-11-27 |
| Gestion H3p Inc. | 9700, Place Jade, Brossard, QC J4Y 3C1 | 2018-11-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Groupe Promo-ter Inc. | 9700 Place Jade, Brossard, QC J4Y 3C1 | 1994-08-16 |
| Halo Art Inc. | 9500, Place Jade, Brossard, QC J4Y 3C1 | 1990-05-07 |
| HÉron Immobilier Inc. | 9700 Place Jade, Brossard, QC J4Y 3C1 | 2011-10-31 |
| Placements Hebden Inc. | 9700 Place Jade, Brossard, QC J4Y 3C1 | 1988-01-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8155488 Canada Inc. | 8966 Crois Du Louvre, Brossard, QC J4Y 0A2 | 2012-03-30 |
| Rogue Bear Productions Inc. | 8966 Crois Du Louvre, Brossard, QC J4Y 0A2 | 2012-04-03 |
| 6824315 Canada Inc. | 4210, De L'oural, Brossard, QC J4Y 0A3 | 2007-08-16 |
| Iko Hvac Design Inc. | 4220, Rue De L'oural, Brossard, QC J4Y 0A3 | 2004-06-04 |
| Youch Technologies Limited | 4190 Rue De L'oural, Brossard, QC J4Y 0A4 | 2020-05-20 |
| 9105778 Canada Inc. | 4060 O'neill, Brossard, QC J4Y 0A4 | 2014-12-01 |
| 8089060 Canada Inc. | 4325 Rue Des Orcades, Brossard, QC J4Y 0A4 | 2012-01-25 |
| Fbtronic Corp. | 4215 Rue D'oakland, Brossard, QC J4Y 0A4 | 2011-10-17 |
| Altimer Express Inc. | 4310 Rue Des Orcades, Brossard, QC J4Y 0A4 | 2007-04-19 |
| Popular Palestinian National Conference | 4910 Croissant Orange, Brossard, QC J4Y 0A7 | 2018-02-01 |
| Find all corporations in postal code J4Y | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Alexis LOISEL | 2650 Place Des Tilleuls, St-Bruno-de-Montarville QC J3V 0C5, Canada |
| Julie HÉBERT | 10 Chemin du Grand-Pré, Saint-Jean-sur-Richelieu QC J2W 2Z5, Canada |
| Michel GOSSELIN | 72, chemin du Vieux-Moulin, Notre-Dame-de-l'Île-Perrot QC J7V 8P6, Canada |
| City | Brossard |
| Post Code | J4Y 3C1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Agregats Oka Ltee | 2 Rang Ste-sophie, Oka, QC | 1978-05-03 |
| Les Agregats C.f. Paquette Inc. | Rr 3, Mont-laurier, QC J9L 3G5 | 1989-09-08 |
| Les Agregats De L'outaouais Ltee | 74 Rue Pepin, St-eustache, QC J7R 5B7 | 1988-11-02 |
| Les Agregats Modernes F.b. Inc. | 2407-a Dutrisac, Vaudreuil, QC J7V 8J4 | 1988-03-22 |
| Les Agregats D.m. Inc. | 60 Grand Moulin, Deux Montagnes, QC J7R 3C6 | 1979-12-19 |
| Agregats Paquette LtÉe | 155 Rue Queen, Bureau 900, Ottawa, ON K1P 6L1 | 1993-02-10 |
| Boucher Aggregates Ltd. | 265 Montee Paiement, Gatineau, QC | 1977-07-08 |
| Agregats Genstar Inc. | 166 South Service Road, Oakville, ON L6J 3X5 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES AGREGATS G. & N. INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.