UCIF INVESTMENTS INC. (Corporation# 3014754) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 27, 1994.
| Corporation ID | 3014754 |
| Business Number | 881202246 |
| Corporation Name | UCIF INVESTMENTS INC. |
| Registered Office Address |
665 8th Street S.w. Suite 600 Calgary AB T2P 3K7 |
| Incorporation Date | 1994-05-27 |
| Dissolution Date | 2000-03-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JAROSLAW SHUDRAK | 2045 LAKESHORE BLVD., SUITE 1810, TORONTO ON M8V 2Z6, Canada |
| NEIL R. SIEBEN | 1220 8TH AVENUE N.E., SUITE 681, CALGARY AB T2E 0S6, Canada |
| JOHN LEO LAWSON | 2045 LAKESHORE BLVD., SUITE 1810, TORONTO ON M8V 2Z6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-05-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-05-26 | 1994-05-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-05-27 | current | 665 8th Street S.w., Suite 600, Calgary, AB T2P 3K7 |
| Name | 1994-05-27 | current | UCIF INVESTMENTS INC. |
| Status | 2000-03-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-09-01 | 2000-03-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-05-27 | 1996-09-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1994-05-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Enrotek Capital Inc. | 665 8th Street S.w., Suite 600, Calgary, AB T2P 3K7 | 1989-05-02 |
| Bumper Resources Inc. | 665 8th Street S.w., Suite 600, Calgary, AB T2P 3K7 | 1990-10-29 |
| Mark, Lawson Inc. | 665 8th Street S.w., Suite 600, Calgary, AB T2P 3K7 | 1984-08-24 |
| The Rimoil Corporation | 665 8th Street S.w., Suite 200, Calgary, AB T2P 3K7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fantasta Pasta Inc. | 668 8th Street S W, Suite 600, Calgary, AB T2P 3K7 | 1994-03-31 |
| Europreneur Capital, Inc. | 665 8th Street S W, Suite 600, Calgary, AB T2P 3K7 | 1992-09-17 |
| Cave Solar Das Francesas of Canada Limited | 665 8 Street S.w., Suite 600, Calgary, AB T2P 3K7 | 1990-10-29 |
| F.r. Nelles Associates Inc. | 665 8th St. S.w. Amfac Place, Suite 665, Calgary, AB T2P 3K7 | 1987-09-28 |
| 2941252 Canada Limited | 665 8th Street S W, Suite 200, Calgary, AB T2P 3K7 | 1993-07-28 |
| Mark, Lawson, Hughes (canada), Inc. | 665 8th Street S W, Suite 600, Calgary, AB T2P 3K7 | 1994-02-07 |
| Biofranco Incorporated | 665 8th Street S W, Suite 600, Calgary, AB T2P 3K7 | 1994-03-11 |
| Dipetane Canada Inc. | 665 8th Street S W, Suite 600, Calgary, AB T2P 3K7 | 1994-04-11 |
| Name | Address |
|---|---|
| JAROSLAW SHUDRAK | 2045 LAKESHORE BLVD., SUITE 1810, TORONTO ON M8V 2Z6, Canada |
| NEIL R. SIEBEN | 1220 8TH AVENUE N.E., SUITE 681, CALGARY AB T2E 0S6, Canada |
| JOHN LEO LAWSON | 2045 LAKESHORE BLVD., SUITE 1810, TORONTO ON M8V 2Z6, Canada |
| City | CALGARY |
| Post Code | T2P3K7 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + CALGARY |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fashion Togs Investments Ltd. | 300-8250 Boulevard DГ©carie, MontrГ©al, QC H4P 2P5 | |
| DejÉbe Investments Inc. | 2005 Sheppard Ave East, Suite 200, Willowdale, ON M2J 5B4 | 1990-07-31 |
| N N Investments Incorporated | 6 Buffridge Trail, Brampton, ON L7A 1H2 | 2016-06-23 |
| Krd Investments Inc. | 141 Adelaide Street West, Suite 750, Toronto, ON M5H 3L5 | |
| Investments L.s.m. Ltee | 61 Richview Rd, Ste 1103, Etobicoke, ON | 1975-01-23 |
| Somerville Investments Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Investments Bagmo Inc. | 1155 Dorchester Boul West, Suite 3900, Montreal, QC H3B 3V2 | 1987-06-22 |
| Samfay Investments Inc. | 1501 Mcgill College Avenue, 26th Floor, Montreal, QC H3A 3N9 | |
| Renmont Investments Inc. | Suite 1440, 130 King Street West, Toronto, ON M5X 1E3 | |
| Imtoyco Investments Ltd. | 40 King Street West, Suite 4400, Toronto, ON M5H 3Y4 |
Please comment or provide details below to improve the information on UCIF INVESTMENTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.