INNOVATION SEFAP INC. (Corporation# 3014711) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 14, 1994.
| Corporation ID | 3014711 |
| Business Number | 138128640 |
| Corporation Name | INNOVATION SEFAP INC. |
| Registered Office Address |
7615 Du Rhone Anjou QC H1K 2B1 |
| Incorporation Date | 1994-03-14 |
| Dissolution Date | 1996-09-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDRE HURTUBISE | RANG 3, ST-APPOLLINAIRE QC G0S 2E0, Canada |
| FRANCOIS HURTUBISE | 290 FLORIAN, ROSEMERE QC J7A 2N6, Canada |
| SUZEL HURTUBISE | 8332 AVENUE TALCY, ANJOU QC H1K 1B9, Canada |
| PAUL HURTUBISE | 2333 RUE SHERBROOKE OUEST, MONTREAL QC H3H 1G8, Canada |
| EDWIN HURTUBISE | 7615 AVENUE DU RHONE, ANJOU QC H1K 2B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-03-13 | 1994-03-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-03-14 | current | 7615 Du Rhone, Anjou, QC H1K 2B1 |
| Name | 1994-03-14 | current | INNOVATION SEFAP INC. |
| Status | 1996-09-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-03-14 | 1996-09-04 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-09-04 | Dissolution | |
| 1994-03-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1995 | 1994-03-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7902735 Canada Inc. | 7322 Ave. Baldwin #55012, Anjou, QC H1K 0A4 | 2011-06-24 |
| Coeurs DisposÉs | 9435 Grosbois, Montréal, QC H1K 0C8 | 2020-03-11 |
| Econo Cercle Inc. | 9478, Rue Myra-cree, MontrГ©al, QC H1K 0C9 | 2014-11-11 |
| S3bas.com Inc. | 9438, Rue Myra-cree, MontrÉal, QC H1K 0C9 | 2004-10-15 |
| Frittycanada Limited | 9405 Myra-cree#11, Montreal, QC H1K 0E1 | 2014-11-05 |
| Terra Connexion Inc. | 5255 Rue Duchesneau, Apt 21, MontrГ©al, QC H1K 0E1 | 2011-11-18 |
| 10027863 Canada Inc. | 9487, Rue Rousseau, MontrÉal, QC H1K 0E2 | 2016-12-19 |
| 4253744 Canada Inc. | 9405, Rue Rousseau, MontrГ©al, QC H1K 0E2 | 2004-08-26 |
| Trycubik Interactive Inc. | 9480 Rue Anne-courtemanche, MontrГ©al, QC H1K 0E2 | 2001-07-27 |
| Kelly Ruben Consulting Inc. | 9503, Rue Jean-pierre Ronfard, Montreal, QC H1K 0E3 | 2011-08-29 |
| Find all corporations in postal code H1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDRE HURTUBISE | RANG 3, ST-APPOLLINAIRE QC G0S 2E0, Canada |
| FRANCOIS HURTUBISE | 290 FLORIAN, ROSEMERE QC J7A 2N6, Canada |
| SUZEL HURTUBISE | 8332 AVENUE TALCY, ANJOU QC H1K 1B9, Canada |
| PAUL HURTUBISE | 2333 RUE SHERBROOKE OUEST, MONTREAL QC H3H 1G8, Canada |
| EDWIN HURTUBISE | 7615 AVENUE DU RHONE, ANJOU QC H1K 2B1, Canada |
| City | ANJOU |
| Post Code | H1K2B1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Innovanalysts Innovation Analysts Inc. | 8983 Langelier, St-leonard, QC H1P 3L2 | 2018-06-04 |
| Innovation Typography Inc. | 400 St. Antoine Street West, Montreal, QC H2Y 1J9 | 1977-12-06 |
| Canadian Innovation Partnerships Inc. | 8 Settler Court, Brampton, ON L6Z 4L8 | 2018-12-13 |
| Les Meubles Innovation Ltee | 8333 Place Lorraine, Anjou, QC | 1979-03-21 |
| Innovation IntÉgrale Inc. | 135, Rue Marie-pier, Magog, QC J1X 0K4 | 2019-12-09 |
| Pri Partnering In Research and Innovation Inc. | 580 De L'eglise, St-sauveur, QC J0R 1R7 | 2012-11-15 |
| Water Innovation System/innovation SystГЁme D'eau - W.i.s.i.s.e. Inc. | 9 Cercle Vanessa, Casselman, ON K0A 1M0 | 2015-10-19 |
| Pco Innovation Group Inc. | 384 Rue Saint-jacques Ouest, MontrÉal, QC H2Y 1S1 | |
| Red Cell Innovation Inc. | 163 Stephanie Drive, Guelph, ON N1K 1X7 | 2011-09-01 |
| Canadian Innovation Hall of Fame | 528 Waterloo Street, London, ON N6B 2P9 | 2011-03-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on INNOVATION SEFAP INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.