3014673 CANADA INC. (Corporation# 3014673) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 14, 1994.
| Corporation ID | 3014673 |
| Business Number | 897423356 |
| Corporation Name | 3014673 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
9150 Claveau Anjou QC H1J 1Z4 |
| Incorporation Date | 1994-03-14 |
| Dissolution Date | 2013-07-03 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| FRANCO REDA | 67 BLEURY PLACE, ROSEMERE QC J7A 4L9, Canada |
| BERNARD ROBERGE | 312 DU LAC CLAIR, SAINTE-MARGUERITE-ESTÉREL QC J0T 1L0, Canada |
| JOSEPH NIR | 6826 KILDARE, CÔTE-SAINT-LUC QC H4W 2V4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-03-13 | 1994-03-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1998-10-01 | current | 9150 Claveau, Anjou, QC H1J 1Z4 |
| Address | 1994-03-14 | 1998-10-01 | 8605 Champ D'eau, St-leonard, QC H1P 3B8 |
| Name | 1994-03-14 | current | 3014673 CANADA INC. |
| Status | 2013-07-03 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-10-30 | 2013-07-03 | Active / Actif |
| Status | 1996-07-01 | 1996-10-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-07-03 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2007-08-08 | Amendment / Modification | |
| 2004-04-02 | Amendment / Modification | |
| 2004-03-29 | Amendment / Modification | |
| 1994-03-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2005-07-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2008 | 2005-07-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2005-07-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Reda-tech Automotive Inc. | 9150 Claveau, Anjou, QC H1J 1Z4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3914836 Canada Inc. | 9150 Claveau Street, Anjou, QC H1J 1Z4 | 2001-07-11 |
| 3370003 Canada Inc. | 9150 Rue Claveau, Anjou, QC H1J 1Z4 | 1997-05-01 |
| Textiles Elite Inc. | 9200 Claveau St., Montreal, QC H1J 1Z4 | 1985-03-08 |
| Reda-tech PiГ€ces D'automobiles Inc. | 9150 Rue Claveau, Anjou, QC H1J 1Z4 | 1988-12-02 |
| OkÉ Sports Inc. | 9150 Rue Claveau, Anjou, QC H1J 1Z4 | 2019-03-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aliments Bmeatless Inc. | 9750, Boulevard Des Sciences, Laval, QC H1J 0A1 | 2019-09-25 |
| Frisco Sun Investments Inc. | 9750 Des Sciences, Anjou, QC H1J 0A1 | 2002-11-08 |
| Gestion Nouven Inc. | 9750, Boulevard Des Sciences, Laval, QC H1J 0A1 | 2019-09-25 |
| 7549229 Canada Inc. | 7700 Bombardier, Anjou, QC H1J 0A2 | 2010-08-03 |
| Lafco Tooling Inc. | 7700 Rue Bombardier, Anjou, QC H1J 0A2 | 1986-12-31 |
| 7549237 Canada Inc. | 7700 Bombardier, Anjou, QC H1J 0A2 | 2010-08-03 |
| 10026646 Canada Inc. | 8540 Av. Des Ponts-de-cГ©, MontrГ©al, QC H1J 0A3 | 2016-12-16 |
| Produits Sanitaires Polac Inc. | 9839, MÉtropolitain Est, Anjou, QC H1J 0A4 | 2006-08-30 |
| 4306350 Canada Inc. | 9771 Boul. MÉtropolitain Est, MontrÉal, QC H1J 0A4 | 2005-07-14 |
| Montreal Stapler (1992) Inc. | 9839 Boul. Metropolitain Est, Anjou, QC H1J 0A4 | 1992-08-27 |
| Find all corporations in postal code H1J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| FRANCO REDA | 67 BLEURY PLACE, ROSEMERE QC J7A 4L9, Canada |
| BERNARD ROBERGE | 312 DU LAC CLAIR, SAINTE-MARGUERITE-ESTÉREL QC J0T 1L0, Canada |
| JOSEPH NIR | 6826 KILDARE, CÔTE-SAINT-LUC QC H4W 2V4, Canada |
| City | ANJOU |
| Post Code | H1J 1Z4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3014673 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.