3014631 CANADA INC. (Corporation# 3014631) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 11, 1994.
| Corporation ID | 3014631 |
| Business Number | 880746961 |
| Corporation Name | 3014631 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
6059 Cavendish Boulevard Cote St-luc QC H4W 3B3 |
| Incorporation Date | 1994-03-11 |
| Dissolution Date | 1996-02-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HOWARD SHOLZBERG | 745 PLACE STEWART, ST-LAURENT QC H4M 2X2, Canada |
| MURRAY BONDER | 960 WHITE STREET, ST-LAURENT QC H4M 2W6, Canada |
| MARVIN PASCAL | 6059 CAVENDISH BOULEVARD, COTE ST-LUC QC H4W 3B3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-03-10 | 1994-03-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-03-11 | current | 6059 Cavendish Boulevard, Cote St-luc, QC H4W 3B3 |
| Name | 1994-03-11 | current | 3014631 CANADA INC. |
| Status | 1996-02-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-03-11 | 1996-02-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-02-05 | Dissolution | |
| 1994-03-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 6059 CAVENDISH BOULEVARD |
| City | COTE ST-LUC |
| Province | QC |
| Postal Code | H4W 3B3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Enterprises Hordan Inc. | 6071 Cavendish Boul., Cote-saint-luc, QC H4W 3B3 | 1998-10-21 |
| 117813 Canada Inc. | 6045 Cavendish Boul., Montreal, QC H4W 3B3 | 1982-10-05 |
| 97570 Canada Ltee | 1580 Boul. Provencher, Suite 200, Brossard, QC H4W 3B3 | 1980-03-21 |
| Ventes Et Modeles Stephen Michaels Inc. | 6065 Cavendish Boulevard, Cote St-luc, QC H4W 3B3 | 1980-01-18 |
| Arkin Enterprises Ltd. | 6069 Cavendish Blvd., Cote St-luc, QC H4W 3B3 | 1979-01-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7284551 Canada Inc. | 6501 Kildare Road, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A1 | 2009-12-01 |
| Investissements 200-216 Prince Arthur Inc. | 5625 Av. Irving-layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2019-09-24 |
| 10200336 Canada Inc. | 5625 Avenue Irving Layton, CГґte Saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-04-20 |
| 9943366 Canada Inc. | 5625 Irving-layton Ave., CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-10-13 |
| Amzallag Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2009-05-19 |
| 6525270 Canada Inc. | 5625 Irving Layton Avenue, Cote-st-luc, QC H4W 0A3 | 2006-02-20 |
| D&a Realties Inc. | 5625 Irving Layton, Cote St-luc, QC H4W 0A3 | 2010-09-14 |
| 9207490 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2015-03-03 |
| Gdr Group Holdings Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte St. Luc, QC H4W 0A3 | 2016-07-13 |
| 10067075 Canada Inc. | 5625 Irving Layton, CГґte-saint-luc, QC H4W 0A3 | 2017-01-18 |
| Find all corporations in postal code H4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HOWARD SHOLZBERG | 745 PLACE STEWART, ST-LAURENT QC H4M 2X2, Canada |
| MURRAY BONDER | 960 WHITE STREET, ST-LAURENT QC H4M 2W6, Canada |
| MARVIN PASCAL | 6059 CAVENDISH BOULEVARD, COTE ST-LUC QC H4W 3B3, Canada |
| City | COTE ST-LUC |
| Post Code | H4W3B3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3014631 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.