KINEMAGE INTERNATIONAL INC. (Corporation# 3014584) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 14, 1994.
| Corporation ID | 3014584 |
| Business Number | 139783500 |
| Corporation Name | KINEMAGE INTERNATIONAL INC. |
| Registered Office Address |
825, Avenue Querbes, Bureau 201 Outremont QC H2V 3X1 |
| Incorporation Date | 1994-03-14 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ZENAIDE LUSSIER | 749 B DE L'EPEE, OUTREMONT QC H2V 3V1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-03-13 | 1994-03-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2006-03-13 | current | 825, Avenue Querbes, Bureau 201, Outremont, QC H2V 3X1 |
| Address | 2005-05-02 | 2006-03-13 | 688 Avenue Outremont, Outremont, QC H2V 3M9 |
| Address | 1994-03-14 | 2005-05-02 | 749 B De L'epee, Outremont, QC H2V 3V1 |
| Name | 1994-03-14 | current | KINEMAGE INTERNATIONAL INC. |
| Status | 2012-06-28 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 2012-06-22 | 2012-06-28 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 1994-03-14 | 2012-06-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-06-28 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Quebec / QuГ©bec |
| 2006-02-13 | Amendment / Modification | |
| 1994-03-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2007-11-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2007 | 2007-11-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2004-12-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 825, avenue Querbes, bureau 201 |
| City | Outremont |
| Province | QC |
| Postal Code | H2V 3X1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Se Industrial Condos Inc. | 825, Querbes Avenue, Suite 201, Montreal, QC H2V 3X1 | 2019-11-26 |
| 9935495 Canada Inc. | 845, Querbes Avenue, Suite #205, Outremont, QC H2V 3X1 | 2016-10-06 |
| 7097841 Canada Inc. | 206-825 Avenue Querbes, Outremont, QC H2V 3X1 | 2008-12-22 |
| Frilance Г‰dition Inc. | 200-825 Av. Querbes, Montreal, QC H2V 3X1 | 2005-03-03 |
| 4200721 Canada Inc. | 825 Querbes, Suite 201, Montreal, QC H2V 3X1 | 2003-11-05 |
| 3985431 Canada Inc. | 825 Querbes Avenue, Suite 201, Montreal, QC H2V 3X1 | 2001-12-14 |
| M3k Solutions Inc. | 825, Rue Querbes, Bureau 205, MontrÉal, QC H2V 3X1 | 1999-10-25 |
| Globale GÉomatique Inc. | 825, Rue Querbes, Bureau 200, Outremont, QC H2V 3X1 | 1997-10-10 |
| Ramca Inc. | 815 Rue Querbes, Montreal, QC H2V 3X1 | 1995-03-31 |
| 4015525 Canada Inc. | 825 Querbes Avenue, Suite 201, Montreal, QC H2V 3X1 | 2002-02-18 |
| Find all corporations in postal code H2V 3X1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ZENAIDE LUSSIER | 749 B DE L'EPEE, OUTREMONT QC H2V 3V1, Canada |
| City | Outremont |
| Post Code | H2V 3X1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| SolidaritÉ Pour Le DÉveloppement International (solideve International) | 1900 Marquis Avenue, #74, Ottawa, ON K1J 8J2 | 2011-06-02 |
| Icahm (international Committee On Archaeological Heritage Management) International Secretariat | 303 Notre Dame E, 5e Etage, Montreal, QC H2Y 3Y8 | 1994-01-19 |
| Canmore International (aide MÉdicale Canadienne I Nternationale) | 9 Rockledge Court, Montreal, QC H3H 1A5 | 1992-01-20 |
| International Law Association Canadian Branch (the Canadian Society of International Law) | 2020 Boul. Robert-bourassa, Suite 1920, MontrÉal, QC H3A 2A5 | 1967-02-14 |
| Airwave International Ltd | 12005 Cargo 3, Suite 218-l Montreal International Airp, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1999-11-09 |
| Prestige International Freight Forwarder 2000 Inc. | 6500 Silver Dart Drive - Po Box 6009, Toronto International Airport, Mississauga, ON L5P 1B2 | 2000-10-19 |
| La Corporation Du Pont International De La Voie Maritime, Ltee | 200 Akwesasne International Road, Akwesasne, ON K6H 5R7 | 1962-11-13 |
| C & C Outdoor International Inc. | 173 Boulevard Laurier, Suite 3, St-basile Le Grand, QC | 1990-04-24 |
| Domotic A.t.r. International Inc. | 1440 Des Alouettes, St-bruno De Montarville, QC J3V 6E4 | 1994-11-25 |
| International Consulting Office (ico) Inc. | 5525 Av Charlemagne App 2, Montreal, QC H1X 2H8 | 2014-06-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on KINEMAGE INTERNATIONAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.