3014487 CANADA INC. (Corporation# 3014487) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 11, 1994.
| Corporation ID | 3014487 |
| Business Number | 138782982 |
| Corporation Name | 3014487 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
350 Legget Drive Kanata ON K2K 2W7 |
| Incorporation Date | 1994-03-11 |
| Dissolution Date | 2010-02-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KENT H.E. PLUMLEY | 69 TIFFANY PLACE, KANATA ON K2K 1W5, Canada |
| TERNCE H . MATTHEWS | 3 OAKESWOOD LANE, KANATA ON K2K 2B3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-03-10 | 1994-03-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-01-07 | current | 350 Legget Drive, Kanata, ON K2K 2W7 |
| Address | 2002-03-28 | 2009-01-07 | 555 Legget Drive, Tower B, Suite 534, Kanata, ON K2K 2X3 |
| Address | 2001-08-27 | 2002-03-28 | 600 March Road, Kanata, ON K2K 2E6 |
| Address | 2001-03-23 | 2001-08-27 | 555 Legget Drive, Suite 530, Kanata, ON K2K 2E6 |
| Address | 1994-03-11 | 2001-03-23 | 600 March Road, Kanata, ON K2K 2E6 |
| Name | 1994-03-11 | current | 3014487 CANADA INC. |
| Status | 2010-02-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-03-11 | 2010-02-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2010-02-26 | Dissolution | Section: 210 |
| 1994-03-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2004-03-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2003-07-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2003-03-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2880016 Canada Inc. | 350 Legget Drive, Kanata, ON K2K 2W7 | 1992-12-21 |
| 3015955 Canada Inc. | 350 Legget Drive, Kanata, ON K2K 2W7 | 1994-03-17 |
| Optenia, Inc. | 350 Legget Drive, Kanata, ON K2K 2W7 | 2000-11-10 |
| Mitel Networks Corporation | 350 Legget Drive, P.o. Box 13089, Ottawa, ON K2K 2W7 | 2001-01-12 |
| Brookstreet Research Park Corporation | 350 Legget Drive, Kanata, ON K2K 2W7 | 2001-01-12 |
| North & Eastern Ontario Digital Media Corporation | 350 Legget Drive, Kanata, ON K2K 2W7 | 2008-11-17 |
| The Impact Institute for The Digital Economy | 350 Legget Drive, Kanata, ON K2K 2W7 | 2010-08-18 |
| Roman Road General Partner Inc. | 350 Legget Drive, Kanata, ON K2K 2W7 | 2011-08-15 |
| Shoretel Canada Limited | 350 Legget Drive, Kanata, ON K2K 2W7 | 2011-12-20 |
| 8449309 Canada Inc. | 350 Legget Drive, Kanata, ON K2K 2W7 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Masv Inc. | 350 Legget Drive, Suite 102, Ottawa, ON K2K 2W7 | 2019-12-20 |
| Mitel Networks Overseas Limited | 350, Legget Drive, P. O. Box 13089, Ottawa, ON K2K 2W7 | |
| Mitel Networks Overseas Limited | 350 Legget Drive, Box 13089, Ottawa, ON K2K 2W7 | |
| Mitel Networks International Limited | 350, Legget Drive, P. O. Box 13089, Ottawa, ON K2K 2W7 | |
| Mitel Networks Corporation | 350 Legget Drive, Kanata, ON K2K 2W7 | |
| Liveqos Inc. | 350 Legget Drive, Suite 102, Ottawa, ON K2K 2W7 | |
| Skyalyne Canada Inc. | 350 Legget Drive, Suite 200, Ottawa, ON K2K 2W7 | 2018-02-06 |
| Name | Address |
|---|---|
| KENT H.E. PLUMLEY | 69 TIFFANY PLACE, KANATA ON K2K 1W5, Canada |
| TERNCE H . MATTHEWS | 3 OAKESWOOD LANE, KANATA ON K2K 2B3, Canada |
| City | KANATA |
| Post Code | K2K 2W7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3014487 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.