JUNSDOM SOLUTIONS CO. LTD. (Corporation# 3014479) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 11, 1994.
| Corporation ID | 3014479 |
| Business Number | 894746684 |
| Corporation Name | JUNSDOM SOLUTIONS CO. LTD. |
| Registered Office Address |
33 Ruden Cres. North York ON M3A 3H4 |
| Incorporation Date | 1994-04-11 |
| Dissolution Date | 2012-08-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HSIU-CHI LIAO LU | 33 RUDEN CR., NORTH YORK ON M3A 3H4, Canada |
| SHRY-SANN LIAO | 33 RUDEN CR., NORTH YORK ON M3A 3H4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-04-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-04-10 | 1994-04-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-10-27 | current | 33 Ruden Cres., North York, ON M3A 3H4 |
| Address | 1999-04-12 | 2010-10-27 | 1500 Don Mills Rd, Suite 405, North York, ON M3B 3K4 |
| Address | 1994-06-30 | 1999-04-12 | 50 Acadia Avenue, Suite 302, Markham, ON L3R 0B3 |
| Name | 2005-02-15 | current | JUNSDOM SOLUTIONS CO. LTD. |
| Name | 1994-04-11 | 2005-02-15 | JUNSDOM TRADING CO. LTD. |
| Status | 2012-08-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1997-09-25 | 2012-08-17 | Active / Actif |
| Status | 1997-08-01 | 1997-09-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-08-17 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2005-02-15 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1994-04-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2012 | 2012-05-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2011 | 2011-05-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2010-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 33 RUDEN CRES. |
| City | North York |
| Province | ON |
| Postal Code | M3A 3H4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11534467 Canada Inc. | 23 Ruden Crescent, North York, ON M3A 3H4 | 2019-07-24 |
| The Betty and Joe Gray Family Foundation | 15 Ruden Crescent, Toronto, ON M3A 3H4 | 2014-07-03 |
| Tytron Solutions Inc. | 33 Ruden Cres, North York, ON M3A 3H4 | 2009-11-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Golden Age Celebration | 18 Valley Woods Road, Unit 1013, North York, ON M3A 0A1 | 2020-07-05 |
| Diobiotech Inc. | 901 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-09-19 |
| 10953393 Canada Inc. | 310-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-08-20 |
| 10862908 Canada Inc. | Ph306 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-06-29 |
| 10610224 Canada Inc. | 517-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-01-31 |
| 8156832 Canada Inc. | 408-18 Valley Woods Road, Northyork, ON M3A 0A1 | 2012-04-02 |
| Trattoria 328 Inc. | Ph 201 - 18 Valley Woods Rd, North York, ON M3A 0A1 | 2008-09-05 |
| Uga Project Solutions Inc. | 18 Valley Woods Road, Suite 1008, Toronto, ON M3A 0A1 | 2010-01-05 |
| Innate Media Group Inc. | 18 Valley Woods Road, P. H. 103, Toronto, ON M3A 0A1 | 2011-10-31 |
| Steam Pros Canada Inc. | 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2015-07-20 |
| Find all corporations in postal code M3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HSIU-CHI LIAO LU | 33 RUDEN CR., NORTH YORK ON M3A 3H4, Canada |
| SHRY-SANN LIAO | 33 RUDEN CR., NORTH YORK ON M3A 3H4, Canada |
| City | North York |
| Post Code | M3A 3H4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Adb Airfield Solutions, Ltd. | Suite 1300, 55 Metcalfe Street, Ottawa, ON K1P 6L5 | 2009-03-04 |
| Practice Solutions Ltd. | 1870 Alta Vista Drive, Ottawa, ON K1G 6R7 | |
| National Storm Solutions Inc. / | 317-207 Bank Street, Ottawa, ON K2P 2N2 | 2011-08-18 |
| Ml3 Solutions D'affaire Inc. | 6555, Boul. Metropolitain Est, Bureau 302, Montreal, QC H1P 3H3 | |
| Seventy Information Solutions Ltd. | 50 Saint Nicholas St, Toronto, ON M4Y 1W7 | 2006-07-17 |
| Thc Medicinal Solutions Inc. | 545 Legendre Street West, Suite 100, Montreal, QC H2N 1J1 | 2013-11-14 |
| Solutions D'affaires Pri Inc. | 3 Place Ville-marie, Suite 400, MontrÉal, QC H3B 2E3 | 2003-09-24 |
| Solutions Financieres Sauve Financial Solutions Inc. | 3751 Albion Road, Ottawa, ON K1T 1A6 | 2007-08-14 |
| Emv Solutions Innovatrices Inc. | 3539 St. Charles Blvd., Suite 621, Kirkland, QC H3A 2A6 | 2001-04-01 |
| Atoms Global Solutions Inc. | 310 Dubeau, Saint-laurent, QC H4N 1B3 | 2003-10-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on JUNSDOM SOLUTIONS CO. LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.