SRI. - CAN. INTERNATIONAL FINANCIERS INC. (Corporation# 3014401) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 2, 1994.
| Corporation ID | 3014401 |
| Business Number | 882699572 |
| Corporation Name | SRI. - CAN. INTERNATIONAL FINANCIERS INC. |
| Registered Office Address |
236 Maddock Way N E Calgary AB T2A 3X3 |
| Incorporation Date | 1994-03-02 |
| Dissolution Date | 2002-05-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 4 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANY D. JOHANSEN | 236 MADDOCK WAY N E, CALGARY AB T2A 3X3, Canada |
| CHRISTOBEL S.DESILVA | 7 DIAMOND TERRACE S E, CALGARY AB T2T 7A9, Canada |
| PETER E. JOHANSEN | 236 MADDOCK WAY N E, CALGARY AB T2A 3X3, Canada |
| ANTHONY K. DESILVA | 7 DIAMOND TERRACE S E, CALGARY AB T2T 7A9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-02 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-03-01 | 1994-03-02 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-03-02 | current | 236 Maddock Way N E, Calgary, AB T2A 3X3 |
| Name | 1994-03-02 | current | SRI. - CAN. INTERNATIONAL FINANCIERS INC. |
| Status | 2002-05-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-06-01 | 2002-05-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-03-02 | 1996-06-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2002-05-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 1994-03-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Archiwiz Real Estate Investment Corp. | 2728 10 Ave Se, Calgary, AB T2A 0C3 | 2015-10-15 |
| Akel & Chavannaz Consulting Inc. | 2733a - 11 Ave Se, Calgary, AB T2A 0E5 | 2009-09-28 |
| Axamed Canada Inc. | 2733a - 11 Ave Se, Calgary, AB T2A 0E5 | 2009-12-04 |
| Wonderful Homes & Communities Corp. | 2708 12 Avenue Se, Calgary, AB T2A 0G2 | 2010-03-16 |
| Leximortis Inc. | 3815 12 Avenue Se, Calgary, AB T2A 0H8 | 2009-11-15 |
| Social Insider Canada Limited | 6036 12th Avenue Se, Calgary, AB T2A 0J1 | 2008-07-15 |
| Sparkbooks Ltd. | 2832 13 Avenue Southeast, Calgary, AB T2A 0J3 | 2019-06-12 |
| Umbrella Childcare Society | 2832 13 Ave Se, Calgary, AB T2A 0J3 | 2018-11-19 |
| True Mettle Contracting Ltd. | 2625 14 Ave Se, Calgary, AB T2A 0J4 | 2017-05-26 |
| 8842418 Canada Inc. | 2542 15th Ave Se, Calgary, AB T2A 0L5 | 2014-04-02 |
| Find all corporations in postal code T2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANY D. JOHANSEN | 236 MADDOCK WAY N E, CALGARY AB T2A 3X3, Canada |
| CHRISTOBEL S.DESILVA | 7 DIAMOND TERRACE S E, CALGARY AB T2T 7A9, Canada |
| PETER E. JOHANSEN | 236 MADDOCK WAY N E, CALGARY AB T2A 3X3, Canada |
| ANTHONY K. DESILVA | 7 DIAMOND TERRACE S E, CALGARY AB T2T 7A9, Canada |
| City | CALGARY |
| Post Code | T2A3X3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Services De ComptabilitÉ, D'audit, De FiscalitÉ Et Financiers: Scaf-financiers Inc. | 17170, Rue Andre-prÉvost, Mirabel, QC J7J 0H7 | 2010-06-22 |
| Socicofi Inc. (sociГ©tГ© International De Conseillers Financiers) | 440 Ste-helene, Montreal, QC | 1988-08-08 |
| Services Financiers International Leduc Inc. | 2200 Mcgill CollГЁge, Bureau 320, MontrГ©al, QC H3A 3P8 | 1983-05-24 |
| Les Consultants Financiers Bexco International Inc. | 2025 Desjardins, Suite 209, Montreal, QC | 1984-08-10 |
| Fimacor International Financial Services Ltd. | 825 De L'eglise, Ste 8, Verdun, QC H4G 2N3 | 1985-11-21 |
| Services Financiers Canada International Cojala Inc. | 608 Ave Saint-germain, Outremont, QC H2V 2V8 | 1983-07-19 |
| Les Services Financiers Et D'investissements (rocar) International Inc. | 3410 Rue Peel, Bur. 2106, Montreal, QC H3A 1W8 | 1991-10-18 |
| Fundmax Financial Services International Inc. | 60 Acres, Kirkland, QC H9H 5B3 | 1998-11-23 |
| Services Financiers Gilles Pinard International Inc. | 2150 De Maisonneuve Ouest, Suite 1107, Montreal, QC H3H 1L2 | 1989-10-20 |
| Jb Services Financiers Inc. | 1685 Croissant De Salzbourg, Brossard, QC J4X 1V8 |
Please comment or provide details below to improve the information on SRI. - CAN. INTERNATIONAL FINANCIERS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.