MANG HAN & WAI ENTERPRISE INC. (Corporation# 3014371) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 13, 1994.
| Corporation ID | 3014371 |
| Business Number | 138929740 |
| Corporation Name | MANG HAN & WAI ENTERPRISE INC. |
| Registered Office Address |
8065 Naples Brossard QC J4Y 1W1 |
| Incorporation Date | 1994-05-13 |
| Dissolution Date | 1996-01-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KWONG WAI PONG | 101 PL. CHARLES LEMOYNE, APP. 1604, LONGUEUIL QC J4K 2T3, Canada |
| MANG HAN PONG | 101 PL. CHARLES LEMOYNE, APP. 1604, LONGUEUIL QC J4K 2T3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-05-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-05-12 | 1994-05-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-05-13 | current | 8065 Naples, Brossard, QC J4Y 1W1 |
| Name | 1994-05-13 | current | MANG HAN & WAI ENTERPRISE INC. |
| Name | 1994-05-13 | current | MANG HAN ; WAI ENTERPRISE INC. |
| Status | 1996-01-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-05-13 | 1996-01-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-01-26 | Dissolution | |
| 1994-05-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Roland Safety Ltd. | 8145 Naples Ave., Brossard, QC J4Y 1W1 | 1997-10-30 |
| 120488 Canada Inc. | 8155 Naples, Brossard, QC J4Y 1W1 | 1983-02-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8155488 Canada Inc. | 8966 Crois Du Louvre, Brossard, QC J4Y 0A2 | 2012-03-30 |
| Rogue Bear Productions Inc. | 8966 Crois Du Louvre, Brossard, QC J4Y 0A2 | 2012-04-03 |
| 6824315 Canada Inc. | 4210, De L'oural, Brossard, QC J4Y 0A3 | 2007-08-16 |
| Iko Hvac Design Inc. | 4220, Rue De L'oural, Brossard, QC J4Y 0A3 | 2004-06-04 |
| Youch Technologies Limited | 4190 Rue De L'oural, Brossard, QC J4Y 0A4 | 2020-05-20 |
| 9105778 Canada Inc. | 4060 O'neill, Brossard, QC J4Y 0A4 | 2014-12-01 |
| 8089060 Canada Inc. | 4325 Rue Des Orcades, Brossard, QC J4Y 0A4 | 2012-01-25 |
| Fbtronic Corp. | 4215 Rue D'oakland, Brossard, QC J4Y 0A4 | 2011-10-17 |
| Altimer Express Inc. | 4310 Rue Des Orcades, Brossard, QC J4Y 0A4 | 2007-04-19 |
| Popular Palestinian National Conference | 4910 Croissant Orange, Brossard, QC J4Y 0A7 | 2018-02-01 |
| Find all corporations in postal code J4Y | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KWONG WAI PONG | 101 PL. CHARLES LEMOYNE, APP. 1604, LONGUEUIL QC J4K 2T3, Canada |
| MANG HAN PONG | 101 PL. CHARLES LEMOYNE, APP. 1604, LONGUEUIL QC J4K 2T3, Canada |
| City | BROSSARD |
| Post Code | J4Y1W1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Let-mang Communications Inc. | 246 John Garland Boul, Unit 61, Rexdale, ON M9V 1N8 | 1984-06-12 |
| North America Commerce Valley Development Ltd. | 6780 Mang Rd, Richmond, BC V7C 2Y2 | 2015-02-06 |
| Nacv Global Shopping Corp. | 6780 Mang Road, Richmond, BC V7C 3W4 | 2018-06-19 |
| North American Logistics Center Corporation | 6780 Mang Rd, Richmond, BC V7C 2Y2 | 2020-05-30 |
| Liberty Technology Services (2001) Ltd. | 1550 Enterprise Road, Suite 305, Enterprise Centre, Mississauga, ON L4W 4P4 | |
| All Or Nothing Enterprise Inc. | 10 Shallmar Blvd., Apt 1003, Toronto, ON M5N 1J4 | |
| Ark Canada Enterprise Incorporated | 203-1655 Grant Ave, Port Coquitlam, BC V3B 7V1 | 2015-03-30 |
| Tekgps Enterprise Inc. | 22 Adelaide Street West, Suite 3400, Toronto, ON M5H 4E3 | |
| Certified Designs Enterprise Inc. | 10 Empringham Dr, Unit 18, Toronto, ON M1B 3X9 | 2020-12-07 |
| Md Global Enterprise Ltd. | 3277 Parsons Road Northwest, Edmonton, AB T6N 1B4 |
Please comment or provide details below to improve the information on MANG HAN & WAI ENTERPRISE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.