CONSTRUCTION & RENOVATION ALEX-ART INC. (Corporation# 3009670) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 23, 1994.
| Corporation ID | 3009670 |
| Business Number | 138369632 |
| Corporation Name | CONSTRUCTION & RENOVATION ALEX-ART INC. |
| Registered Office Address |
199 Des Bois Francs Repentigny QC J6A 7Y9 |
| Incorporation Date | 1994-02-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BRUNO MUTO | 199 DES BOIS FRANCS, REPENTIGNY QC J6A 7Y9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-22 | 1994-02-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-02-23 | current | 199 Des Bois Francs, Repentigny, QC J6A 7Y9 |
| Name | 1994-02-23 | current | CONSTRUCTION & RENOVATION ALEX-ART INC. |
| Name | 1994-02-23 | current | CONSTRUCTION ; RENOVATION ALEX-ART INC. |
| Status | 1994-02-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1994-02-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-07-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-07-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-07-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 199 DES BOIS FRANCS |
| City | REPENTIGNY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6A 7Y9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2713268 Canada Inc. | 191 Rue Des Bois Francs, Repentigny, QC J6A 7Y9 | 1991-05-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Water Damage Prevention Association of Canada | 211 Boulevard Brien, Unit 8, Suite 110, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2020-05-15 |
| 10771082 Canada Ltd. | 8-211 Boulevard Brien, Suite 334, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2018-05-07 |
| Ungava Telecom Inc. | 8-211 Boul Brien, Suite 431, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2017-05-17 |
| Deart Inc. | 8-211 Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-11-11 |
| 9964096 Canada Inc. | 8-211, Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-10-29 |
| Novarius Inc. | 8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-04-28 |
| 9650059 Canada Inc. | 8-211 Brien Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-02-29 |
| Cyberhexa Inc. | 8-211, Boul. Brien, Suite 103, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2015-11-09 |
| So Beautyfull Cosmetics International Inc. | 319-8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2014-12-03 |
| 8580286 Canada Inc. | 8-211 Brien, Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2013-07-15 |
| Find all corporations in postal code J6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BRUNO MUTO | 199 DES BOIS FRANCS, REPENTIGNY QC J6A 7Y9, Canada |
| City | REPENTIGNY |
| Post Code | J6A7Y9 |
| Category | construction |
| Category + City | construction + REPENTIGNY |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Renovation & Construction Sylva Ltee | 59 Ouest Rue St-jacques, Suite 601, Montreal, QC H2Y 1K9 | 1982-10-18 |
| Renovation Guy Alex Inc. | 2120 Rue Mekinac, Duvernay, Laval, QC | 1978-01-13 |
| Twinkling Renovation & Construction Inc. | 188 Carolbreen Square, Toronto, ON M1V 1H5 | 2014-06-02 |
| Construction & Renovation Joseph Romeo Inc. | 6893 Lacordaire Blvd., St-leonard, QC H1T 2K5 | 1989-04-07 |
| Alex's Construction Supplies Inc. | 57 Kimberdale Cres., Scarborough, ON M1W 1Y4 | 2007-01-26 |
| Alex Quality Roofing & Construction Ltd. | 308 Boon Ave., Toronto, ON M6E 4A3 | 2005-11-25 |
| Concede Construction Inc. | 37 - 200 Alex Gardner Circle, Aurora, ON L4G 3G5 | 2020-10-15 |
| Main Home Construction Inc. | 240 Alex Polowin Avenue, Ottawa, ON K2J 6E6 | 2019-03-20 |
| Construction RÉnovation Eenou Entreprise (c.r.e.e.) Inc. | 102 Opataca, Ouje-bougoumou, QC G0W 3C0 | 2012-09-20 |
| Construction Renovation Dasun Canada Inc. | 1641 De St-just, MontrÉal, QC H1L 6B4 | 2000-06-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on CONSTRUCTION & RENOVATION ALEX-ART INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.