3009491 CANADA INC. (Corporation# 3009491) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 1994.
| Corporation ID | 3009491 |
| Business Number | 891793655 |
| Corporation Name | 3009491 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
5415 ParÉ Street Suite 200 Mont-royal QC H4P 1P7 |
| Incorporation Date | 1994-02-21 |
| Dissolution Date | 2007-03-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BEN COHEN | 327 HURTEAU ST., DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H4W 2B1, Canada |
| PETER COHEN | 421 ST-JOSEPH BLVD W, OUTREMONT QC H2V 2P3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-20 | 1994-02-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2000-03-28 | current | 5415 ParÉ Street, Suite 200, Mont-royal, QC H4P 1P7 |
| Address | 1994-02-21 | 2000-03-28 | 8310 Decarie Blvd, Montreal, QC H4P 2P5 |
| Name | 1994-02-21 | current | 3009491 CANADA INC. |
| Status | 2007-03-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2006-09-08 | 2007-03-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1998-06-11 | 2006-09-08 | Active / Actif |
| Status | 1998-06-01 | 1998-06-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-03-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 1994-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 5415 PARÉ STREET |
| City | MONT-ROYAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H4P 1P7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Groupe Immobilier Triad Inc. | 5415 ParÉ Street, Suite 200, Mont-royal, QC H4P 1P7 | 1989-06-14 |
| Triad Interco Inc. | 5415 ParÉ Street, Suite 200, Mont-royal, QC H4P 1P7 | 1993-07-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alarmroute Inc. | 5601 Rue Pare, Suite 200, Montreal, QC H4P 1P7 | 2020-05-15 |
| M2pak Inc. | 5475 Rue ParГ©, Suite 228, Mont-royal, QC H4P 1P7 | 2019-05-02 |
| Beyond The Runway Inc. | 5485 Rue Pare, Suite 202, Mont-royal, QC H4P 1P7 | 2019-04-08 |
| Horizonex Inc. | 5565 Rue ParГ©, Mont-royal, QC H4P 1P7 | 2017-06-13 |
| 10268267 Canada Inc. | 5601 Rue ParГ©, Suite 210, Mont-royal, QC H4P 1P7 | 2017-06-06 |
| Ammoro Resources Inc. | 209-5415 Rue Pare, Ville Mont-royal, QC H4P 1P7 | 2017-02-09 |
| 10011185 Canada Inc. | 5525 ParГ© Street, Mount-royal, QC H4P 1P7 | 2016-12-06 |
| Agilegrow Inc. | 5385 Rue ParГ©, Suite 208, MontrГ©al, QC H4P 1P7 | 2016-03-08 |
| SantÉ Canavert Inc. | 5375 Rue Pare, Suite 201, Montréal, QC H4P 1P7 | 2014-05-28 |
| Dynamic Call Solutions Inc. | 5601 ParГ©, Suite 200, MontrГ©al, QC H4P 1P7 | 2014-04-15 |
| Find all corporations in postal code H4P 1P7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BEN COHEN | 327 HURTEAU ST., DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H4W 2B1, Canada |
| PETER COHEN | 421 ST-JOSEPH BLVD W, OUTREMONT QC H2V 2P3, Canada |
| City | MONT-ROYAL |
| Post Code | H4P 1P7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3009491 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.