3009131 CANADA INC. (Corporation# 3009131) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 22, 1994.
| Corporation ID | 3009131 |
| Business Number | 881058267 |
| Corporation Name | 3009131 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
Gen. Del. Lot L-29-c4k Kingtownship ON L0G 1J0 |
| Incorporation Date | 1994-02-22 |
| Dissolution Date | 2000-03-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GARY VOGAN | GEN.DEL. LOT L-29-C4K, KINGTOWNSHIP ON L0G 1J0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-21 | 1994-02-22 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-07-19 | current | Gen. Del. Lot L-29-c4k, Kingtownship, ON L0G 1J0 |
| Name | 1994-02-22 | current | 3009131 CANADA INC. |
| Status | 2000-03-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-06-01 | 2000-03-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-02-22 | 1996-06-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1994-02-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | GEN. DEL. LOT L-29-C4K |
| City | KINGTOWNSHIP |
| Province | ON |
| Postal Code | L0G 1J0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Services Juridiques Dawson, Inc. | 115 Armstrong Crescent, Kettleby, ON L0G 1J0 | 1990-01-04 |
| Trabert Home & Auto Ltd. | 52 Carrying Pl Trail, Rr 1, Kettleby, ON L0G 1J0 | 1986-01-13 |
| L. J. Trabert Ltd. | 52 Carrying Place Trail,rr 1, Kettleby, ON L0G 1J0 | 1973-02-26 |
| 1063942 Ontario Limited | 52 Carrying Place Trail, Rr1, Kettleby, ON L0G 1J0 | |
| Muehling Precast & Contracting (1991) Limited | R.r. 2, Kettleby, ON L0G 1J0 | 1991-07-31 |
| Harris Seeds of Canada Limited | Rr 1, Kettleby, ON L0G 1J0 | 1964-06-30 |
| Northern Lights Solarium & Spa Inc. | Rr 2, 299, Kettleby, ON L0G 1J0 | 1985-04-15 |
| Norco Fixtures Inc. | R.r. 1, Kettleby, ON L0G 1J0 | 1989-01-03 |
| Trabert Home & Auto Ltd. | 52 Carrying Pl Trail, Rr 1, Kettleby, ON L0G 1J0 | |
| Suitable for Framing Ltd. | Rr 2, Kettleby, ON L0G 1J0 | 1988-02-29 |
| Find all corporations in postal code L0G1J0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GARY VOGAN | GEN.DEL. LOT L-29-C4K, KINGTOWNSHIP ON L0G 1J0, Canada |
| City | KINGTOWNSHIP |
| Post Code | L0G1J0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3009131 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.