DEVELOPPEMENTS PAULINE INC. (Corporation# 3008959) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 1994.
| Corporation ID | 3008959 |
| Business Number | 887601771 |
| Corporation Name | DEVELOPPEMENTS PAULINE INC. |
| Registered Office Address |
211 Rue St-andre Terrebonne QC J6W 3C6 |
| Incorporation Date | 1994-02-21 |
| Dissolution Date | 1996-05-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GERALD PAUL-HUS | 211 ST-ANDRE, TERREBONNE QC J6W 3C6, Canada |
| CLAUDINE BEAUDOIN | 211 ST-ANDRE, TERREBONNE QC J6W 3C6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-20 | 1994-02-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-02-21 | current | 211 Rue St-andre, Terrebonne, QC J6W 3C6 |
| Name | 1994-03-29 | current | DEVELOPPEMENTS PAULINE INC. |
| Name | 1994-02-21 | 1994-03-29 | 3008959 CANADA INC. |
| Status | 1996-05-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-02-21 | 1996-05-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-05-13 | Dissolution | |
| 1994-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 211 RUE ST-ANDRE |
| City | TERREBONNE |
| Province | QC |
| Postal Code | J6W 3C6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ess Smart Card Inc. | 1179, Rue De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2018-02-23 |
| 10631981 Canada Inc. | 1179 Rue De L`express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2018-02-14 |
| Cerberus Cvc-r Ltée | 980 Rue De L’express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2015-08-10 |
| 8282285 Canada Inc. | 1179 Rue De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2012-08-26 |
| 7335512 Canada Inc. | 1181 Rue L'express, Lachenaie, QC J6W 0A2 | 2010-02-18 |
| Worldbus Design Corporation | 1111 De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2008-03-07 |
| San@sro Inc. | 1179 De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2001-06-07 |
| Sandb Inc. | 1179 De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2017-06-02 |
| Begouin Transport Inc. | 831 Avenue Du Terroir, Terrebonne, QC J6W 0A3 | 2016-03-22 |
| Aquaweb Distributions Inc. | 1161 Rue LÉvis, Terrebonne, QC J6W 0A9 | 2009-03-30 |
| Find all corporations in postal code J6W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GERALD PAUL-HUS | 211 ST-ANDRE, TERREBONNE QC J6W 3C6, Canada |
| CLAUDINE BEAUDOIN | 211 ST-ANDRE, TERREBONNE QC J6W 3C6, Canada |
| City | TERREBONNE |
| Post Code | J6W3C6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Administration Pauline Wong Ltee | 1142 Wendell Place, North Vancouver, QC V7K 2W1 | 1978-04-12 |
| Placements Pauline Bates Inc. | 1155 Boul. RenГ©-lГ©vesque Ouest, Suite 1100, MontrГ©al, QC H3B 4R2 | 1997-10-16 |
| Pauline Blais Consulting Inc. | 136 Edwards Street, Suite 505, Rockland, ON K4K 1T5 | 2006-04-18 |
| Pauline Couture & AssociÉs Inc. | 4004-33 Lombard Street, Toronto, ON M5C 3H8 | 1985-04-02 |
| Couture Pauline Forest Inc. | 460 St. Catherine St. West, Suite 917, Montreal, QC | 1978-09-19 |
| Gs In Consulting Inc. | 71 Pauline Ave, Toronto, ON M6H 3M7 | 2016-01-13 |
| 8569185 Canada Inc. | 24 Pauline Cr., Brampton, ON L7A 2V4 | 2013-06-30 |
| Grodcom Inc. | 543 Pauline Julien, Repentigny, QC J5Y 0H3 | 2014-05-21 |
| 3949427 Canada Inc. | 42 Pauline Ave., Toronto, ON M6H 3M8 | 2001-09-23 |
| Emergentric Inc. | 543 Pauline Julien, Repentigny, QC J5Y 0H3 | 2011-10-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on DEVELOPPEMENTS PAULINE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.