GOLDEN OCTAGON INTERNATIONAL PRODUCTS CORP. (Corporation# 3008827) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 17, 1994.
| Corporation ID | 3008827 |
| Business Number | 137845228 |
| Corporation Name | GOLDEN OCTAGON INTERNATIONAL PRODUCTS CORP. |
| Registered Office Address |
1115 Clark Street, 4th Floor Suite 4m Montreal QC H2Z 1J5 |
| Incorporation Date | 1994-03-17 |
| Dissolution Date | 2004-07-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CHING KUAN | 4760 POMINVILLE ST, PIERREFONDS QC H9K 1J8, Canada |
| YOW SHIN CHEN | 226 FERONIA WAY 2F, RUTHERFORD , United States |
| HUA KUAN | 4760 POMINVILLE ST, PIERREFONDS QC H9K 1J8, Canada |
| J Y C HUANG | 3462 AYLMER ST SUITE 61, MOTNREAL QC H2X 2B6, Canada |
| HENG KUAN | 4760 POMINVILLE ST, PIERREFONDS QC H9K 1J8, Canada |
| CHAO SHENG CHEN | 2371 DOLLARD ST, LONGUEUIL QC J4L 2P4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-03-16 | 1994-03-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-03-17 | current | 1115 Clark Street, 4th Floor, Suite 4m, Montreal, QC H2Z 1J5 |
| Name | 1994-03-17 | current | GOLDEN OCTAGON INTERNATIONAL PRODUCTS CORP. |
| Status | 2004-07-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-02-03 | 2004-07-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-07-01 | 2004-02-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-03-17 | 1997-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-07-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 1994-03-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1995 | 1994-12-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A & A Services Monetaires Inc. | 1078 Boulevard St-laurent, Montreal, QC H2Z 1J5 | 1996-09-10 |
| Services Monetaires Srun Heng Inc. | 1106-b Boul Saint-laurent, Montreal, QC H2Z 1J5 | 1996-07-09 |
| 3263886 Canada Inc. | 1106-b Boul St-laurent, Montreal, QC H2Z 1J5 | 1996-05-29 |
| Wella Bakery Inc. | 1110 St-laurent Boulevard, Montreal, QC H2Z 1J5 | 1994-10-20 |
| Knowing Collections Inc. | 1112 A St-laurent Boul, Montreal, QC H2Z 1J5 | 1993-04-27 |
| 2885263 Canada Inc. | 1050 St-laurent Boulevard, Montreal, QC H2Z 1J5 | 1993-01-08 |
| U-media International Inc. | 1112 B St-laurent Blvd, Montreal, QC H2Z 1J5 | 1991-07-08 |
| Agence De Voyage E-z Fly Inc. | 1112a Boul. St-laurent, Montreal, QC H2Z 1J5 | 1990-03-26 |
| 161027 Canada Inc. | 1086 St-laurent, Montreal, QC H2Z 1J5 | 1988-03-28 |
| Ken Sin Investments Inc. | 1062 St-laurent, Montreal, QC H2Z 1J5 | 1987-06-18 |
| Find all corporations in postal code H2Z1J5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CHING KUAN | 4760 POMINVILLE ST, PIERREFONDS QC H9K 1J8, Canada |
| YOW SHIN CHEN | 226 FERONIA WAY 2F, RUTHERFORD , United States |
| HUA KUAN | 4760 POMINVILLE ST, PIERREFONDS QC H9K 1J8, Canada |
| J Y C HUANG | 3462 AYLMER ST SUITE 61, MOTNREAL QC H2X 2B6, Canada |
| HENG KUAN | 4760 POMINVILLE ST, PIERREFONDS QC H9K 1J8, Canada |
| CHAO SHENG CHEN | 2371 DOLLARD ST, LONGUEUIL QC J4L 2P4, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2Z1J5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Octagon Corp. for International Trade | 25 Carlton St., Toronto, ON M5B 1L4 | 2011-09-16 |
| Golden Pan International Technology Trade & Realty Inc. | 2378 Jolicoeur, Montreal, QC H4E 1X8 | 2001-03-16 |
| Octagon Projects Corp. | 55 Skymark Dr., 1106, Toronto, ON M2H 3N4 | 2006-09-23 |
| V Kosmetik International (beauty Products) Corp. | 3737, Boulevard CrГ©mazie Est, Suite 200, MontrГ©al, QC H1Z 2K4 | 2017-04-18 |
| Octagon+ Prepaid Corp. | 5700 Yonge Street, Suite 200, Toronto, ON M2M 4K2 | 2012-05-11 |
| Hj Square International Corp. | 26 Golden Oak Ave., Richmond Hill, ON L4S 1Y6 | 2002-10-25 |
| Golden Grains Products Inc. / Les Produits Golden Grains Inc. | 8755, Rue Offenbach, Brossard, QC J4Y 3E4 | 2014-07-28 |
| Golden Stone International Investment Consulting Corp. | 8 Kingsdale Ave., North York, ON M2N 3W1 | 2013-04-24 |
| Gestion Golden Plaza International Canada Inc. | 4088 Granville, Vancouver, BC V6H 3L2 | 1989-10-12 |
| K.i.p. Kuester International Products Corp. | 20641 Logan Ave, Suite 206, Langley, BC V3A 7R3 | 1993-07-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on GOLDEN OCTAGON INTERNATIONAL PRODUCTS CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.