TRANS WORLD LEISURE INC. (Corporation# 3008738) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 23, 1994.
| Corporation ID | 3008738 |
| Business Number | 899745491 |
| Corporation Name | TRANS WORLD LEISURE INC. |
| Registered Office Address |
26 Park St. Port Colborne ON L3K 3H9 |
| Incorporation Date | 1994-03-23 |
| Dissolution Date | 2003-08-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CAMERON WILSON | 26 PARK ST., PORT COLBORNE ON L3K 3H9, Canada |
| NELLO ROBSON | 49 LEASIDE DR., ST. CATHERINES ON L2N 4G4, Canada |
| JEAN MARSHAND | 6247 TAYLOR ST., NIAGARA FALLS ON L2G 2E9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-03-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-03-22 | 1994-03-23 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-03-23 | current | 26 Park St., Port Colborne, ON L3K 3H9 |
| Name | 1994-03-23 | current | TRANS WORLD LEISURE INC. |
| Status | 2003-08-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1998-07-01 | 2003-08-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-03-23 | 1998-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-08-06 | Dissolution | Section: 210 |
| 1994-03-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1996 | 1995-06-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 26 PARK ST. |
| City | PORT COLBORNE |
| Province | ON |
| Postal Code | L3K 3H9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Touch Computer Inc. | 4011 14th Avenue, Markham, ON L3K 0Z9 | |
| Port Colborne Marine Terminal Inc. | 2 Clarence Street, Port Colborne, ON L3K 1B7 | 2018-08-13 |
| Port Weller Marine Terminal Inc. | 2 Clarence Street East, P.o. Box 385, Port Colborne, ON L3K 1B7 | 2010-02-05 |
| Montreal Boatmen Ltd. | 577 Elm Street, P.o. Box 367, Port Colborne, ON L3K 1B7 | 2007-11-19 |
| Ic Energy Systems Inc. | 375 Bell Street, Port Colborne, Ontario, ON L3K 1J7 | 2005-07-05 |
| Albatross Cleaners Incorporated | 98 St Arnaud Street, House, Port Colborne, ON L3K 1M1 | 2006-08-14 |
| 12413922 Canada Inc. | 222 Christmas Street, Port Colborne, ON L3K 1N2 | 2020-10-14 |
| 12361604 Canada Inc. | 124 Killaly Street East, Port Colborne, ON L3K 1N6 | 2020-09-23 |
| The Saucy Pot Inc. | 148 Killaly Street E, Port Colburne, ON L3K 1N8 | 2020-01-01 |
| Canadian Hollywood Heritage Museum | 217 Welland St., Port Colborne, ON L3K 1V4 | 2016-06-13 |
| Find all corporations in postal code L3K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CAMERON WILSON | 26 PARK ST., PORT COLBORNE ON L3K 3H9, Canada |
| NELLO ROBSON | 49 LEASIDE DR., ST. CATHERINES ON L2N 4G4, Canada |
| JEAN MARSHAND | 6247 TAYLOR ST., NIAGARA FALLS ON L2G 2E9, Canada |
| City | PORT COLBORNE |
| Post Code | L3K3H9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corporation De Rubans Magnetiques Trans World Ltee | 1230 Montee De Liesse, St-laurent, QC | 1976-06-07 |
| Trans-world Foods Inc. | 1565, Boulevard De L'avenir # 206, Laval, QC H7S 2N5 | 2012-01-16 |
| Les Placements Trans-world Inc. | 390 Bay Street, Suite 500, Toronto, ON M5H 2Y2 | 1984-02-16 |
| Trans World Associates Sm Inc. | 20 Jonquille Street, Kirkland, QC H9H 5A3 | 2004-09-27 |
| Television Trans World Inc. | 4616 Rue Ste.catherine Ouest, Westmount, QC H3Z 1S3 | 1994-03-08 |
| Trans World Security Services Ltd. | #111,8056,king George Boulevard, Surrey, BC V3W 5B5 | |
| World Leisure Argriculture Association | 3000 Starlight Way, Coquitlam, BC V3C 3P6 | 2017-06-14 |
| Pre-vue Leisure Products Ltd. | 2068 South Trans Canada Service Rd, Montreal, QC | 1976-03-22 |
| Tjdp Trans World Consultants Inc. | 7925-a Browning, Lasalle, QC H8N 2E9 | 1990-11-29 |
| Jeux Corporatifs Leisure Inc. | P O Box 81, Pte-claire, QC H9R 4N5 | 1994-06-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on TRANS WORLD LEISURE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.