3008550 CANADA INC. (Corporation# 3008550) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 1994.
| Corporation ID | 3008550 |
| Business Number | 137898680 |
| Corporation Name | 3008550 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
177 St-paul Est Montreal QC H2Y 1G8 |
| Incorporation Date | 1994-02-21 |
| Dissolution Date | 2004-01-08 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 20 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| HISHAM MAHMOUD | 5501 ADALBERT, SUITE 218, COTE ST-LUC QC H4W 2B1, Canada |
| MOHAMMED ABDUL ALI | 4892 RUE FULTON, MONTREAL QC H3W 1V3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-20 | 1994-02-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-02-21 | current | 177 St-paul Est, Montreal, QC H2Y 1G8 |
| Name | 1994-02-21 | current | 3008550 CANADA INC. |
| Status | 2004-01-08 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-07-25 | 2004-01-08 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-02-21 | 2003-07-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-01-08 | Dissolution | Section: 212 |
| 1994-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1998 | 1998-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1997 | 1998-01-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Concern International Development Organization | 169 Est, Rue St-paul, Montreal, QC H2Y 1G8 | 1986-07-09 |
| Construction Lalonde & Provost Inc. | 83 Chemin Du Tour, Ile Bigras, Laval, QC H2Y 1G8 | 1986-07-04 |
| Montreal Rose Publishing Ltd. | 163 St. Paul St East, Montreal, QC H2Y 1G8 | 1972-11-30 |
| Oxford Foundation for The Relief of Famine | 169 Est, Rue St-paul, Montreal, QC H2Y 1G8 | 1986-07-09 |
| Conception B.a.g.h. Inc. | 157 Rue St-paul Ouest, App. 39, Montreal, QC H2Y 1G8 | 1989-11-06 |
| Les Services Administratifs Pour La Fondation Oxford Inc. | 169 Est, Rue St-paul, Montreal, QC H2Y 1G8 | 1987-05-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Acey Inc. | 210-81 Rue De BrГ©soles, MontrГ©al, QC H2Y 0A1 | 2019-07-15 |
| 9950052 Canada Inc. | 81 Rue Des Bresoles, Apartment 303, Montreal, QC H2Y 0A1 | 2016-10-19 |
| A2gc - Andrieux & Associates Geomechanics Consulting, Inc. | 81 Rue De BrГ©soles, Unit 309, Montreal, QC H2Y 0A1 | 2015-10-16 |
| Facial Foundation of Canada | 402-81 De BrГ©soles, MontrГ©al, QC H2Y 0A1 | 2014-05-28 |
| 8886610 Canada Incorporated | 81 De Bresoles #508, Montreal, QC H2Y 0A1 | 2014-05-14 |
| C-suite Consulting Inc. | 81 Rue De BrГ©soles, #204, Montreal, QC H2Y 0A1 | 2019-01-03 |
| Monster Worldwide Holdings Canada Inc. | 820-500 Rue Saint-jacques, MontrГ©al, QC H2Y 0A2 | 1994-07-28 |
| Monster Worldwide Canada Inc. | 820 Rue Saint-jacques, MontrГ©al, QC H2Y 0A2 | |
| 9321551 Canada Inc. | 250 Rue Saint-antoine O, 500, MontrГ©al, QC H2Y 0A3 | 2015-12-10 |
| 8727368 Canada Inc. | 250 Saint-antoine W., 7th Floor, MontrГ©al, QC H2Y 0A3 | 2014-03-01 |
| Find all corporations in postal code H2Y | ||
| Name | Address |
|---|---|
| HISHAM MAHMOUD | 5501 ADALBERT, SUITE 218, COTE ST-LUC QC H4W 2B1, Canada |
| MOHAMMED ABDUL ALI | 4892 RUE FULTON, MONTREAL QC H3W 1V3, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2Y1G8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3008550 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.