GESTION PIERRE GADOURY INC. (Corporation# 3008479) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 1994.
| Corporation ID | 3008479 |
| Business Number | 881053268 |
| Corporation Name | GESTION PIERRE GADOURY INC. |
| Registered Office Address |
205, Rue Des Turquoises Boischatel QC G0A 1H0 |
| Incorporation Date | 1994-02-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PIERRE GADOURY | 60 DE LA FABRIQUE, BOISCHATEL QC G0A 1H0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-20 | 1994-02-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-02-20 | current | 205, Rue Des Turquoises, Boischatel, QC G0A 1H0 |
| Address | 2008-06-19 | 2019-02-20 | 1875, Rue ElzÉar-villeneuve, QuÉbec, QC G3E 1N6 |
| Address | 2002-04-08 | 2008-06-19 | 1875, Rue Villeneuve, St-Г‰mile, QC G3E 1N6 |
| Address | 1994-02-21 | 2002-04-08 | 324 3e Rue, Quebec, QC G1L 4T8 |
| Name | 1995-03-02 | current | GESTION PIERRE GADOURY INC. |
| Name | 1994-02-21 | 1995-03-02 | 3008479 CANADA INC. |
| Status | 2011-08-10 | current | Active / Actif |
| Status | 2011-08-10 | 2011-08-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2008-06-19 | 2011-08-10 | Active / Actif |
| Status | 2008-05-21 | 2008-06-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-02-21 | 2008-05-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2007-10-12 | Amendment / Modification | |
| 1994-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-03-19 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-03-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-02-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 205, rue des Turquoises |
| City | BOISCHATEL |
| Province | QC |
| Postal Code | G0A 1H0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Produits Croco-dents Inc. | 177 Rue De La Tourmaline, Boischatel, QC G0A 1H0 | 2020-06-17 |
| Changing Habits Solutions Inc. | 19 Rue Du RГ©giment, Boischatel, QC G0A 1H0 | 2019-10-01 |
| Star Net Studio Inc. | 524 CГґte De L'Г‰glise, 118, Boischatel, QC G0A 1H0 | 2019-09-10 |
| PГ©gasus Г‰nergie Inc. | 203 Rue Des Dolines Rr1, Boischatel, QC G0A 1H0 | 2019-08-28 |
| Corporation S2g Management Groupe Conseil | 271 Des Rochers, Boischatel, QC G0A 1H0 | 2019-06-14 |
| Claris Skin Care Inc. | 114 Place Du Delta, Boischatel, QC G0A 1H0 | 2019-05-01 |
| Groupe IdГ©al Courtier Inc. | 90 Rue Notre-dame, Boischatel, QC G0A 1H0 | 2019-04-27 |
| Green19 Solutions Inc. | 214, Des Saphirs, Boischatel, QC G0A 1H0 | 2018-01-18 |
| Lodestar Global Trading Inc. | 81 Rue De La Garnison, Boischatel, QC G0A 1H0 | 2017-01-11 |
| Cogito Ideation Inc. | 30, Rue Du CГґteau, Boischatel, QC G0A 1H0 | 2017-01-01 |
| Find all corporations in postal code G0A 1H0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PIERRE GADOURY | 60 DE LA FABRIQUE, BOISCHATEL QC G0A 1H0, Canada |
| City | BOISCHATEL |
| Post Code | G0A 1H0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jean Pierre Gadoury & Associates Limited | C.p.239, Henryville, Cte D'ibervil, QC J0J 1E0 | 1976-11-09 |
| Les Fauteuils Exclusifs Mazzoli-gadoury Inc. | 117 Rue De L'eglise, Henryville, Dist. Iberville, QC J0J 1E0 | 1981-11-05 |
| Martin Gadoury's Productions Inc. | 1640 Rue Fleury Est, Montreal, QC H2C 1S8 | 1991-06-06 |
| Pierre J. Boudreau International Financial Managing Inc. | 269 Labelle, Sainte-therese, QC J7E 2X8 | 1997-02-20 |
| Gestion Pierre Marchand Inc. | 12011 Highway 17 East, Sturgeon Falls, ON P2B 2S7 | 2020-06-18 |
| Pierre Lanctot Risk Management Consultants Inc. | 1130 Ouest, Rue Sherbrooke, Suite 800, Montreal, QC H3A 2M8 | 1981-09-15 |
| Gestion Pierre Martinez Inc. | 2765 Rue Baker, Brossard, QC J4Z 2R9 | 1982-11-30 |
| Gestions Gadoury Inc. | 979 Rue Ouimet, St-jovite, QC J0T 2H0 | 1982-04-01 |
| Gestion Pierre Caissy Inc. | 201 Brossard Street, Delson, QC J5B 1W9 | 2003-06-06 |
| Gestion Pierre Monahan Inc. | 184 Ave Deschamps, Repentigny, QC J6A 2X9 | 1980-09-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTION PIERRE GADOURY INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.