3007847 CANADA INC. (Corporation# 3007847) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 1994.
| Corporation ID | 3007847 |
| Business Number | 893948851 |
| Corporation Name | 3007847 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
213 Rue Saint-ignace Montmagny QC G5V 1R7 |
| Incorporation Date | 1994-02-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BERTRAND COULOMBE | 213 Rue Saint-Ignace, Montmagny QC G5V 1R7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-20 | 1994-02-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-06-06 | current | 213 Rue Saint-ignace, Montmagny, QC G5V 1R7 |
| Address | 2014-03-23 | 2014-06-06 | 193 Rue Saint-ignace, Montmagny, QC G5V 1R7 |
| Address | 2006-01-31 | 2014-03-23 | 5200, Rue Louis-veuillot, MontrГ©al, QC H1M 2N5 |
| Address | 1994-02-21 | 2006-01-31 | 1110 Megantic, St-hubert, QC J3Y 7H6 |
| Name | 1994-02-21 | current | 3007847 CANADA INC. |
| Status | 1994-02-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2006-04-25 | Amendment / Modification | |
| 1994-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-03-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-03-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-02-07 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| FrÉchette Ford LtÉe | 18 Rue René-louis-d'amours, Montmagny, QC G5V 0B8 | |
| 11978322 Canada Inc. | 237, Boulevard TachГ© Est, Montmagny, QC G5V 1C4 | 2020-03-26 |
| Robert Corbin & Fils Inc. | 358, Boulevard TachÉ Est, Montmagny, QC G5V 1E1 | 1980-01-18 |
| Robert Corbin & Fils Inc. | 358 Boulevard Tache Est, Montmagny, QC G5V 1E1 | |
| 6538151 Canada Inc. | 358, Boulevard TachÉ Est, Montmagny, QC G5V 1E1 | 2006-03-16 |
| 8084394 Canada Inc. | 452 Boul. TachÉ Est, Montmagny, QC G5V 1E2 | 2012-01-19 |
| Parmer Canada Wood Products Ltd. | 201, Du Manoir, Montmagny, QC G5V 1G1 | 1992-09-16 |
| Solutions TГ©mis Inc. | 49 Rue Saint-jean-baptiste E, Montmagny, QC G5V 1J6 | 2003-03-11 |
| Riviere-du-loup Clavigraphe (1979) Ltee | 49, Rue St-jean-baptiste Est, Montmagny, QC G5V 1J6 | 1979-12-11 |
| La Chambre De Commerce De Montmagny | 6 Rue St-jean-baptiste Est, Bureau 221, Montmagny, QC G5V 1L7 | 1912-08-26 |
| Find all corporations in postal code G5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BERTRAND COULOMBE | 213 Rue Saint-Ignace, Montmagny QC G5V 1R7, Canada |
| City | Montmagny |
| Post Code | G5V 1R7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3007847 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.