3007596 CANADA INC. (Corporation# 3007596) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 18, 1994.
| Corporation ID | 3007596 |
| Business Number | 881051064 |
| Corporation Name | 3007596 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
146 Querbes Outremont QC H2V 3V9 |
| Incorporation Date | 1994-02-18 |
| Dissolution Date | 2004-11-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KENNETH SEARLE | 94 18TH AVENUE, SAINTE MARTHE SUR LE LAC QC J0N 1T0, Canada |
| DWIGHT SMITH | 4221 L'ESPLANADE APT 404, MONTREAL QC H2W 1T1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-17 | 1994-02-18 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2003-11-13 | current | 146 Querbes, Outremont, QC H2V 3V9 |
| Address | 2003-11-13 | 2003-11-13 | 3981 St-laurent Boulevard, Montreal, QC H2W 1Y5 |
| Address | 1994-02-18 | 2003-11-13 | 3981 St-laurent Boulevard, Montreal, QC H2W 1Y5 |
| Name | 1994-02-18 | current | 3007596 CANADA INC. |
| Status | 2004-11-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-06-30 | 2004-11-01 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 2003-11-13 | 2004-06-30 | Active / Actif |
| Status | 1995-06-19 | 2003-11-13 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-02-18 | 1995-06-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-11-01 | Dissolution | Section: 211 |
| 2004-06-30 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 2003-11-13 | Revival / Reconstitution | |
| 1995-06-19 | Dissolution | |
| 1994-02-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2003 | 2003-10-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2002 | 2003-10-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2001 | 2003-10-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bigpearl Productions Inc. | 150 Querbes Ave, Outremont, QC H2V 3V9 | 2003-03-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| CafÉ Tredici Inc. | 275 Avenue Fairmount Ouest, Montréal, QC H2V 0A1 | 2007-05-25 |
| F.gas Technologies Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance Appt 311, Montreal, QC H2V 0A2 | 2018-05-21 |
| 7087829 Canada Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance, Apt. 403, Montreal, QC H2V 0A2 | 2008-12-03 |
| Mont Royal Parkas Inc. | 5064 Hutchison, Outremont, QC H2V 0A6 | 2017-12-01 |
| 9318453 Canada Inc. | 5064, Rue Hutchison, MontrГ©al, QC H2V 0A6 | 2015-06-03 |
| Mission Dairy Farms Inc. | 225 Saint-zotique Street West, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-12-07 |
| Union Des Producteurs Et Productrices Du CinГ©ma QuГ©bГ©cois | 335-6750, Avenue De L'esplanade, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-15 |
| 12188571 Canada Inc. | 6750 Avenue De L'esplanade #290, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-10 |
| Studio Bonafide Inc. | 225 Saint-zotique West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2016-08-25 |
| 8527237 Canada Inc. | 215 St. Zotique Street West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2013-05-22 |
| Find all corporations in postal code H2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KENNETH SEARLE | 94 18TH AVENUE, SAINTE MARTHE SUR LE LAC QC J0N 1T0, Canada |
| DWIGHT SMITH | 4221 L'ESPLANADE APT 404, MONTREAL QC H2W 1T1, Canada |
| City | OUTREMONT |
| Post Code | H2V 3V9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3007596 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.