LES ATELIERS RÉFABEC INC. (Corporation# 3007081) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 1994.
| Corporation ID | 3007081 |
| Business Number | 137572228 |
| Corporation Name | LES ATELIERS RÉFABEC INC. |
| Registered Office Address |
1148 Casavant Laval QC H7W 5G3 |
| Incorporation Date | 1994-02-21 |
| Dissolution Date | 2000-03-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN-GUY LEGRIS | 984 PIERRE LESIEUR, L'ASSOMPTION QC J0K 1G0, Canada |
| PIERRE VILLENEUVE | 1148 CASAVANT, LAVAL QC H7W 5G3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-20 | 1994-02-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-02-21 | current | 1148 Casavant, Laval, QC H7W 5G3 |
| Name | 1994-02-21 | current | LES ATELIERS RÉFABEC INC. |
| Status | 2000-03-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-06-01 | 2000-03-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-02-21 | 1996-06-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1994-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Younik Style Inc. | 1665 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2014-01-03 |
| 7786026 Canada Inc. | 1655 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A2 | 2011-02-23 |
| 7339151 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2010-02-24 |
| 12448122 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2020-10-26 |
| 8268436 Canada Inc. | 1760 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2012-08-07 |
| Chr Projects Inc. | 1770 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A3 | 1997-09-08 |
| 11970585 Canada Inc. | 1760 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2020-03-20 |
| Easy1 Booking Inc. | 4889 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 2020-04-21 |
| Sammoun Electrique Inc. | 4853 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 1985-04-29 |
| 7263422 Canada Inc. | 5009 Horta, Laval, QC H7W 0A5 | 2009-10-21 |
| Find all corporations in postal code H7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN-GUY LEGRIS | 984 PIERRE LESIEUR, L'ASSOMPTION QC J0K 1G0, Canada |
| PIERRE VILLENEUVE | 1148 CASAVANT, LAVAL QC H7W 5G3, Canada |
| City | LAVAL |
| Post Code | H7W5G3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ateliers 55 (enseignes) Ltee | 55 11th Street, Roxboro, QC H8Y 1L1 | 1977-07-12 |
| Les Placements Fabec Inc. | 105 75e Rue Est, App. 8, Charlesbourg, QC | 1979-10-09 |
| I-nox Ateliers Inc. | 1287 Tecumseh, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3C9 | 2008-11-28 |
| Creations Fabec Inc. | 2 Rue De Cheverney, Blainville, QC J7B 1M7 | 1980-12-09 |
| Peintures Fabec Inc. | 5427 Rue Beaubien Est, Montreal, QC H1T 1W7 | 1996-08-27 |
| Lubri-fabec Inc. | 11460 88e Avenue, Montreal, QC H1C 1S7 | 1983-12-20 |
| Gestion Immobiliere Fabec Inc. | 30 Avenue Nelson, Outremont, QC H2V 3Z6 | 1989-11-30 |
| Gestion Immobiliere Fabec Inc. | 30 Avenue Nelson, Outremont, QC H2V 3Z6 | |
| Les Ateliers D'usinage G.g. Ltee | 1000 Rue Beaurivage, Sherbrooke, QC J1K 2R8 | 1980-04-25 |
| Les Ateliers De L'Г‰lan Inc. | 201 - 338 Ch. Montreal, Vanier, ON K1L 6B3 | 1997-01-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ATELIERS RÉFABEC INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.