3006999 CANADA INC. (Corporation# 3006999) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 1994.
| Corporation ID | 3006999 |
| Business Number | 138579305 |
| Corporation Name | 3006999 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
3410 Rue Peel Suite 302 Montreal QC H3A 1W8 |
| Incorporation Date | 1994-02-21 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SERGE LAFLAMME | 16 CREPEAU, ST-LAURENT QC H4N 1M7, Canada |
| CLAUDIA DESILETS | 1500 ROUTE 161, ST-WENCESLAS QC G0Z 1J0, Canada |
| CATHERINE GRATTON | 821 ANTONINE MAILLET, MONTREAL QC H2V 2Y6, Canada |
| ERIC BOYKO | 925 DU RUISSEAU, ST-LAURENT QC H4L 5C5, Canada |
| DAVID GAMMON | 7570 TRINIDAD, BROSSARD QC J4W 1N2, Canada |
| LOUIS-ROBERT LEMIRE | 416 LOCKHART, MONTREAL QC H3C 2M7, Canada |
| JOLIAN GRANT | 7625 TRINIDAD, BROSSARD QC J4W 1N2, Canada |
| MARTIN CERE | 7672 ST-DENIS, MONTREAL QC H2R 2E6, Canada |
| ERIC AUBERTIN | 5141 DE L'ESPLANADE, MONTREAL QC H2T 2Z2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-20 | 1994-02-21 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-02-21 | current | 3410 Rue Peel, Suite 302, Montreal, QC H3A 1W8 |
| Name | 1994-02-21 | current | 3006999 CANADA INC. |
| Status | 1995-08-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1994-02-21 | 1995-08-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1994-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 162558 Canada Inc. | 3410 Rue Peel, Suite 302, Montreal, QC H3A 1W8 | 1988-07-06 |
| El-pine Enterprises Inc. | 3410 Rue Peel, Bur. 302, Montreal, QC H3A 1W8 | 1988-07-06 |
| Les Inspirations RÉsidentielles Inc. | 3410 Rue Peel, Bur 302, Montreal, QC H3A 1W8 | 1988-07-06 |
| 163142 Canada Inc. | 3410 Rue Peel, Suite 302, Montreal, QC H3A 1W8 | 1988-09-30 |
| 2740354 Canada Inc. | 3410 Rue Peel, Suite 302, Montreal, QC H3A 1W8 | 1991-08-07 |
| Les Services Financiers Et D'investissements (rocar) International Inc. | 3410 Rue Peel, Bur. 2106, Montreal, QC H3A 1W8 | 1991-10-18 |
| Investissement Canada-moscou Ltee | 3410 Rue Peel, Suitee 302, Montreal, QC H3A 1W8 | 1992-09-21 |
| Les Aliments Italianatura Inc. | 3410 Rue Peel, Suite 4e, Montreal, QC H3A 3K8 | 1996-01-29 |
| 3478998 Canada Inc. | 3410 Rue Peel, Bur.302, Montreal, QC H3A 1W8 | 1998-05-01 |
| Placements Russix Inc. | 3410 Rue Peel, Suite 906, Montreal, QC H3A 1W8 | 1978-12-12 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Groupe Immobilier LÉpine Canada Inc. | 3410 Peel Street, Suite 302, Montreal, QC H3A 1W8 | 1997-03-26 |
| 3118568 Canada Inc. | 2410 Rue Peel, Bureau 302, Montreal, QC H3A 1W8 | 1995-02-15 |
| 2800934 Canada Inc. | 3410 Peel, Suite 2102, Montreal, QC H3A 1W8 | 1992-02-24 |
| Creations Isadora Ltee | 3410 Peel St, Le Cartier, Suite 2102, Montreal 112, QC H3A 1W8 | 1969-12-23 |
| M. N. P. Investments Ltd. | 3410 Peel St, Suite 2102, Montreal 112, QC H3A 1W8 | 1966-04-05 |
| Concept LumiГЁre Et Son S.b.g. Inc. | 3410 Peel, Suite 302, Montreal, QC H3A 1W8 | 1990-06-26 |
| 3006981 Canada Inc. | 3410 Rue Peel, Suite 302, Montreal, QC H3A 1W8 | 1994-02-21 |
| Les Residences Du Sanctuaire Inc. | 3410 Peel, Suite 302, Montreal, QC H3A 1W8 | 1980-12-23 |
| Les Carrieres Rive-sud Inc. | 3410 Rue Peel, Bureau 302, Montreal, QC H3A 1W8 | 1981-01-29 |
| Corporation D'energie Amitex | 3410 Peel, Suite 802, Montreal, QC H3A 1W8 | 1981-05-07 |
| Find all corporations in postal code H3A1W8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SERGE LAFLAMME | 16 CREPEAU, ST-LAURENT QC H4N 1M7, Canada |
| CLAUDIA DESILETS | 1500 ROUTE 161, ST-WENCESLAS QC G0Z 1J0, Canada |
| CATHERINE GRATTON | 821 ANTONINE MAILLET, MONTREAL QC H2V 2Y6, Canada |
| ERIC BOYKO | 925 DU RUISSEAU, ST-LAURENT QC H4L 5C5, Canada |
| DAVID GAMMON | 7570 TRINIDAD, BROSSARD QC J4W 1N2, Canada |
| LOUIS-ROBERT LEMIRE | 416 LOCKHART, MONTREAL QC H3C 2M7, Canada |
| JOLIAN GRANT | 7625 TRINIDAD, BROSSARD QC J4W 1N2, Canada |
| MARTIN CERE | 7672 ST-DENIS, MONTREAL QC H2R 2E6, Canada |
| ERIC AUBERTIN | 5141 DE L'ESPLANADE, MONTREAL QC H2T 2Z2, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3A1W8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3006999 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.