3006875 CANADA INC. (Corporation# 3006875) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 18, 1994.
| Corporation ID | 3006875 |
| Business Number | 881049464 |
| Corporation Name | 3006875 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
9138 Avenue Royal Ste-anne-de-beaupre QC G0A 3C0 |
| Incorporation Date | 1994-02-18 |
| Dissolution Date | 2004-07-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GERALD GAGNON | 9138 AVENUE ROYAL, STE-ANNE DE BEAUPRE QC G0A 3C0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-17 | 1994-02-18 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1995-08-17 | current | 9138 Avenue Royal, Ste-anne-de-beaupre, QC G0A 3C0 |
| Name | 1994-02-18 | current | 3006875 CANADA INC. |
| Status | 2004-07-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-02-03 | 2004-07-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-06-01 | 2004-02-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-02-18 | 1997-06-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-07-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 1994-02-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 9138 AVENUE ROYAL |
| City | STE-ANNE-DE-BEAUPRE |
| Province | QC |
| Postal Code | G0A 3C0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3393119 Canada Inc. | 416 Cote Ste-anne, Ste-anne De Beaupre, QC G0A 3C0 | 1997-07-16 |
| 3251292 Canada Inc. | 10764 Ave Royale, Ste-anne De Beaupre, QC G0A 3C0 | 1996-04-19 |
| Laboratoires Promint Inc. | 531 Cote Ste-anne, Ste-anne-de-beaupre, QC G0A 3C0 | 1992-03-11 |
| U-joint International Inc. | 416 Cote Ste Anne, Ste Anne De Beaupre, QC G0A 3C0 | 1984-12-21 |
| 129929 Canada Inc. | 9772 Boul Ste-anne, Ste-anne-de-beaupre, QC G0A 3C0 | 1984-01-17 |
| Bar Le Crapaud (alma) Inc. | 10516 Boulevard Ste-anne, Ste-anne-de-beaupre, QC G0A 3C0 | 1983-02-07 |
| Transport Yves Lachance Inc. | 9080 Avenue Royale, Ste-anne De Beaupre, QC G0A 3C0 | 1981-08-18 |
| Gestion Alfred Et Monique Simard Inc. | 10001 Avenue Royale, Ste-anne De Beaupre, QC G0A 3C0 | 1981-02-19 |
| Placements Marie Couture Inc. | 463 Cote Ste-anne, Ste-anne-de-beaupre, QC G0A 3C0 | 1981-01-30 |
| 97379 Canada Limitee | 9880 Boulevard Ste-anne, Ste-anne De Beaupre, QC G0A 3C0 | 1980-03-13 |
| Find all corporations in postal code G0A3C0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GERALD GAGNON | 9138 AVENUE ROYAL, STE-ANNE DE BEAUPRE QC G0A 3C0, Canada |
| City | STE-ANNE-DE-BEAUPRE |
| Post Code | G0A3C0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3006875 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.