3006654 CANADA INC. (Corporation# 3006654) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 18, 1994.
| Corporation ID | 3006654 |
| Business Number | 892808759 |
| Corporation Name | 3006654 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
66 Rue St-regis St-constant QC J5A 1X9 |
| Incorporation Date | 1994-02-18 |
| Dissolution Date | 2003-07-03 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LAURENT HEBERT | 229 HEBERT, ST-CONSTANT QC J5A 1X9, Canada |
| MIREILLE HEBERT | 26 ST-PHILIPPE, ST-CONSTANT QC J5A 2G8, Canada |
| PAUL HEBERT | 32 RUE LONGTIN, ST-CONSTANT QC J5A 1C7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-17 | 1994-02-18 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-02-18 | current | 66 Rue St-regis, St-constant, QC J5A 1X9 |
| Name | 1994-02-18 | current | 3006654 CANADA INC. |
| Status | 2003-07-03 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1994-02-18 | 2003-07-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-07-03 | Dissolution | Section: 210 |
| 1994-02-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2002 | 2002-02-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2001 | 2001-09-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2000 | 2000-09-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 66 RUE ST-REGIS |
| City | ST-CONSTANT |
| Province | QC |
| Postal Code | J5A 1X9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Menage Minute Service Domestique Inc. | 220 Des Premontres, St-constant, QC J5A 1X9 | 1984-08-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 168897 Canada Inc. | 200-114, Rue Boisjoli, Saint-constant, QC J5A 0A5 | 1989-07-10 |
| Sebastian, Bravo Leather Inc. | 74 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0A7 | 2001-06-11 |
| 12104849 Canada Inc. | 80 Rue Brosseau, Saint-constant, QC J5A 0B1 | 2020-06-04 |
| 6312713 Canada Inc. | 34 Rue Benoit, Saint-constant, QC J5A 0B2 | 2004-11-19 |
| 8764654 Canada Inc. | 34 Rue Benoit, Saint-constant, QC J5A 0B2 | 2014-01-22 |
| 9708138 Canada Inc. | 93 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0B3 | 2016-04-12 |
| 7055358 Canada Inc. | 93, Brossard, St-constant, QC J5A 0B3 | 2008-10-03 |
| 8811636 Canada Fondation | 149 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0B4 | 2014-03-06 |
| Groupe Covalius Inc. | 149 Rue Brossard, Saint-constant, QC J5A 0B4 | 2015-05-18 |
| Chandelles Tradition Mb Inc. | 7, Rue St-joseph, St-constant, QC J5A 0B6 | 1973-06-22 |
| Find all corporations in postal code J5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LAURENT HEBERT | 229 HEBERT, ST-CONSTANT QC J5A 1X9, Canada |
| MIREILLE HEBERT | 26 ST-PHILIPPE, ST-CONSTANT QC J5A 2G8, Canada |
| PAUL HEBERT | 32 RUE LONGTIN, ST-CONSTANT QC J5A 1C7, Canada |
| City | ST-CONSTANT |
| Post Code | J5A1X9 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3006654 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.