3006565 CANADA INC. (Corporation# 3006565) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 18, 1994.
| Corporation ID | 3006565 |
| Business Number | 881045066 |
| Corporation Name | 3006565 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1170 Peel St 5th Floor Montreal QC H3B 4S8 |
| Incorporation Date | 1994-02-18 |
| Dissolution Date | 2004-07-12 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CRAIG PERKINS | 341 WINDERMERE, BEACONSFIELD QC H9W 1W4, Canada |
| LAUREN PERKINS | 267 ALICE CARRIERE, BEACONSFIELD QC H9W 6E6, Canada |
| DAVID PERKINS | 267 ALICE CARRIERE, BEACONSFIELD QC H9W 6E6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-17 | 1994-02-18 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-03-11 | current | 1170 Peel St, 5th Floor, Montreal, QC H3B 4S8 |
| Name | 1994-02-18 | current | 3006565 CANADA INC. |
| Status | 2004-07-12 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-02-03 | 2004-07-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-06-01 | 2004-02-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-02-18 | 1997-06-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-07-12 | Dissolution | Section: 212 |
| 1994-02-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1995 | 1994-03-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Placements Shl-rchi Inc. | 1170 Peel St, 5th Floor, Montreal, QC H3B 4S8 | 1988-11-18 |
| Gestions Q.r.a. Inc. | 1170 Peel St, Suite 410, Montreal, QC H3B 4P2 | 1991-07-05 |
| Les Investissements Stepworth Inc. | 1170 Peel St, 8th Floor, Montreal, QC H3B 4P2 | |
| 2924986 Canada Limitee | 1170 Peel St, Montreal, QC H3B 4S8 | 1993-05-28 |
| 3220834 Canada Inc. | 1170 Peel St, 8th Floor, Montreal, QC H3B 4P2 | 1996-01-22 |
| 3223973 Canada Inc. | 1170 Peel St, 3rd Floor, Montreal, QC H3B 4T2 | 1996-01-31 |
| Claridge Israel (1996) Inc. | 1170 Peel St, 8th Floor, Montreal, QC H3B 4P2 | 1996-06-18 |
| Safe Handling Canada, Inc. | 1170 Peel St, 5th Floor, Montreal, QC H3B 4S8 | 1996-07-11 |
| 3300781 Canada Inc. | 1170 Peel St, 5th Floor, Montreal, QC H3B 4S8 | 1996-10-01 |
| 3318974 Canada Inc. | 1170 Peel St, 8th Floor, Montreal, QC H3B 4P2 | 1996-11-28 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3568148 Canada Inc. | 1170 Peel Street, 5th Floor, Montreal, QC H3B 4S8 | 1998-12-17 |
| Candbel Cmr Holdings Inc. | 1170 Peel, 5e Etage, Montreal, QC H3B 4S8 | 1991-11-26 |
| Aventure Junior Inc. | 1170 Rue Peel, 5e Etage, Montreal, QC H3B 4S8 | 1991-09-26 |
| 150626 Canada Inc. | 1170 The Peel Street, Montreal, QC H3B 4S8 | 1986-06-03 |
| Action Acces Inc. | 1170 Rue Peel, 5e Etage, Montreal, QC H3B 4S8 | 1979-06-29 |
| 82438 Canada Ltee | 1170 Pell Street, 5th Floor, Montreal, QC H3B 4S8 | 1977-08-29 |
| Transports Profit (canada) LtÉe | 1170 Peel Street West, 5 Floor, Montreal, QC H3B 4S8 | 1969-12-04 |
| 2692015 Canada Inc. | 1170 Peel Street, 5th Floor, Montreal, QC H3B 4S8 | 1991-02-20 |
| 162866 Canada Inc. | 1170 Peel Street, Montreal, QC H3B 4S8 | 1988-09-12 |
| Design Terreoption Inc. | 1170 Peel Street, Montreal, QC H3B 4S8 | 1990-12-10 |
| Find all corporations in postal code H3B4S8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| CRAIG PERKINS | 341 WINDERMERE, BEACONSFIELD QC H9W 1W4, Canada |
| LAUREN PERKINS | 267 ALICE CARRIERE, BEACONSFIELD QC H9W 6E6, Canada |
| DAVID PERKINS | 267 ALICE CARRIERE, BEACONSFIELD QC H9W 6E6, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3B4S8 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3006565 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.