TECUMSEH MARKETING CORPORATION LIMITED (Corporation# 3006531) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 3006531 |
| Business Number | 105159800 |
| Corporation Name | TECUMSEH MARKETING CORPORATION LIMITED |
| Registered Office Address |
275 Slater Street Suite 1002 Ottawa ON K1A 0R3 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| W. THOMAS FINAN | 2350 BRIDLETOWN CIRC., SCARBOROUGH ON M1W 3E6, Canada |
| THOMAS MORRICE | 1697 CAMINITI CRESCENT, ORLEANS ON K4A 1L7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-24 | 1994-02-25 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1994-02-25 | current | 275 Slater Street, Suite 1002, Ottawa, ON K1A 0R3 |
| Name | 1994-02-25 | current | TECUMSEH MARKETING CORPORATION LIMITED |
| Status | 1994-02-28 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1994-02-25 | 1994-02-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1994-02-25 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Ontario |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 163501 Canada Inc. | 275 Slater Street, Suite 1500, Ottawa, ON K1P 5H9 | 1988-08-10 |
| Uxb Canada (1991) Limited | 275 Slater Street, Suite 1003, Ottawa, ON K1P 5H9 | 1991-03-07 |
| Costa Rica - Canada Chamber of Commerce | 275 Slater Street, Suite 801, Ottawa, ON K1P 5H9 | 1991-06-13 |
| Association De La TГ©lГ©vision Et Payante | 275 Slater Street, Suite 1700, Ottawa, ON K1P 5H9 | 1997-01-10 |
| 3352226 Canada Inc. | 275 Slater Street, 6th Floor, Ottawa, ON K1P 5H9 | 1997-03-07 |
| Aboriginal Tourism Canada | 275 Slater Street, # 820, Ottawa, ON K1A 5H9 | 1997-11-18 |
| Wireless2net Inc. | 275 Slater Street, Suite 1700, Ottawa, ON K1P 5H9 | 1998-03-19 |
| Morrison Lamothe Inc. | 275 Slater Street, Ottawa, ON K1P 5H9 | 1938-01-03 |
| Lansdowne Technologies Inc. | 275 Slater Street, Suite 203, Ottawa, ON K1P 5H9 | 1976-11-29 |
| The Mealmaster System Ltd. | 275 Slater Street, Suite 1401, Ottawa, ON K1P 5H9 | 1961-06-22 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Societe Canadienne Des Brevets Et D'eploitation Limitee | 275 Slater, Ottawa 4, ON K1A 0R3 | 1947-10-24 |
| Olav Consulting Corp. | 275 Slater Street, Suite 915, Ottawa, ON K1A 0R3 | 1999-02-04 |
| Name | Address |
|---|---|
| W. THOMAS FINAN | 2350 BRIDLETOWN CIRC., SCARBOROUGH ON M1W 3E6, Canada |
| THOMAS MORRICE | 1697 CAMINITI CRESCENT, ORLEANS ON K4A 1L7, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1A0R3 |
| Category | marketing |
| Category + City | marketing + OTTAWA |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lewyt Corporation Canada Limited | 815 Tecumseh St, Pointe Claire, QC H9R 4B1 | 1974-12-30 |
| Tecumseh Chiropractic & Rehabilitation Centre Inc. | 13278 Tecumseh Road, Suite 200, Tecumseh, ON N8N 3T6 | 1997-10-28 |
| Tecumseh Vape Shop Inc. | 13414 Tecumseh Road East, Tecumseh, ON N8N 2L9 | 2020-08-19 |
| Alphatrans International Marketing Inc. | 1291 Tecumseh, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 3G3 | |
| Alphatrans International Marketing Inc. | 1291 Tecumseh, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3G3 | 1986-02-03 |
| Corporation De Marketing Californie | 1210 Sherbrooke West, Suite 700, Montreal, QC H3A 1H7 | 1989-08-28 |
| Corporation De Vente & Marketing Alderex | 1117 St.catherine Street West, Suite 211, Montreal, QC | 1981-02-16 |
| Aboutface Eyewear Marketing Corporation | 3575 Saint-laurent Blvd., Suite 488, MontrÉal, QC H2X 2T7 | 2002-04-02 |
| Corporation De Marketing Hifly Inc. | 100 King Street West, Suite 6600 Box 50, Toronto, ON M5X 1B8 | 1987-01-21 |
| Corporation De Marketing Herral | 1001 De Maisonneuve Blvd. West, Suite 850, Montreal, QC H3A 3C8 | 1986-07-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on TECUMSEH MARKETING CORPORATION LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.