CONSTRUCTION GILLES LANTHIER INC. (Corporation# 3005933) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 18, 1994.
| Corporation ID | 3005933 |
| Business Number | 138259544 |
| Corporation Name | CONSTRUCTION GILLES LANTHIER INC. |
| Registered Office Address |
2119 Rue Ste Helene Longueuil QC J4K 3T5 |
| Incorporation Date | 1994-02-18 |
| Dissolution Date | 2005-11-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GILLES LANTHIER | 149, rue Beaumont Ouest, St-Bruno de Montarville QC J3V 6H8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-17 | 1994-02-18 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2010-10-07 | current | 2119 Rue Ste Helene, Longueuil, QC J4K 3T5 |
| Address | 2006-11-22 | 2010-10-07 | 380 Place Orchard, St-bruno, QC J3V 2N3 |
| Address | 1994-02-18 | 2006-11-22 | 380 Place Orchard, St-bruno, QC J3V 2N3 |
| Name | 2006-11-22 | current | CONSTRUCTION GILLES LANTHIER INC. |
| Name | 1994-02-18 | 2006-11-22 | CONSTRUCTION GILLES LANTHIER INC. |
| Status | 2008-09-04 | current | Active / Actif |
| Status | 2008-07-10 | 2008-09-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2006-11-22 | 2008-07-10 | Active / Actif |
| Status | 2005-11-02 | 2006-11-22 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2005-06-17 | 2005-11-02 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-02-18 | 2005-06-17 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-02-28 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2010-10-06 | Amendment / Modification | |
| 2006-11-22 | Revival / Reconstitution | |
| 2005-11-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 1994-02-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-02-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2017-09-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-09-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6665721 Canada Inc. | 2067, Sainte-hÉlÈne, Longueuil, QC J4K 3T5 | 2006-11-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Groupe C.i.r.i.e.c. (canada) | 315 Rue Ste-catherine Est (uqam), MontrГ©al, QC J4K 0A8 | 1985-10-25 |
| 12459957 Canada Inc. | 2408-15, Boulevard La Fayette, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2020-10-30 |
| Outgang Inc. | 1207-15, Boulevard La Fayette, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2020-02-05 |
| Buratech Inc. | 1604-15 Boulevard La Fayette, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2018-02-22 |
| C3i Capital Inc. | 15, Boulevard Lafayette, App. 803, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2016-10-05 |
| 8925020 Canada Inc. | 15 La Fayette Blvd., Suite 1404, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2014-06-16 |
| 8501955 Canada Inc. | 15 Boul Lafayette 901, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2013-04-23 |
| 8493944 Canada Inc. | 15 Boul. Lafayette (2501), Longueuil, QC J4K 0B2 | 2013-04-12 |
| 8438439 Canada Inc. | 15, Boulevard La Fayette, Apt#1702, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2013-02-15 |
| 8386455 Canada Inc. | 15 Boulevard La Fayette, App. 1007, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2012-12-22 |
| Find all corporations in postal code J4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GILLES LANTHIER | 149, rue Beaumont Ouest, St-Bruno de Montarville QC J3V 6H8, Canada |
| City | LONGUEUIL |
| Post Code | J4K 3T5 |
| Category | construction |
| Category + City | construction + LONGUEUIL |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gilles Collin Construction Ltd. | 322 De Normandie, Cte Vercheres, Ste-julie, QC J0L 2C0 | 1979-03-14 |
| Gilles St-pierre Construction Inc. | 388 Chemin Denis, Cangley, QC J0X 1J0 | 1988-04-06 |
| Societe De Gestion Gilles Lanthier Inc. | 149 Rue Beaumont Ouest, St-bruno, QC J3V 6H8 | 1985-02-26 |
| Construction Normand Lanthier Inc. | 808 Dr. Letondal, Deux-montagnes, QC J7R 6W4 | 1984-08-13 |
| Francesco Dimeglio Construction Inc. | 300 Lanthier, Suite 108, Pointe Claire, QC H9S 5K5 | 1986-12-23 |
| Wayne Lanthier Construction Limited | 2a Seyton Drive, Nepean, ON K2H 8W3 | 1984-03-22 |
| Debline's Landscaping & Construction Ltd. | 2026 Lanthier Drive, Unit # 355, Orleans, ON K4A 0N6 | 2007-12-18 |
| Lanthier Holdings Ltd. | 158 Hope Street, Alexandria, ON K0C 1A0 | 1967-04-21 |
| Chateau Lanthier Royale Inc. | 300 Lanthier Ave - Suite 108, Pointe Claire, QC H9S 5K5 | 2012-10-28 |
| Boulangerie Lanthier Ltee | 58 R Dominion, Alexandria, ON K0C 1A0 | 1958-10-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on CONSTRUCTION GILLES LANTHIER INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.