3005852 CANADA INC. (Corporation# 3005852) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 18, 1994.
| Corporation ID | 3005852 |
| Business Number | 890751894 |
| Corporation Name | 3005852 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
22 Banff Dollard-des-ormeaux QC H9A 2C1 |
| Incorporation Date | 1994-02-18 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| OTIS G. GRANT | 22 BANFF, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 2C1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-18 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-17 | 1994-02-18 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2014-08-15 | current | 22 Banff, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 2C1 |
| Address | 1998-12-31 | 2014-08-15 | 5040 Labrosse, Pierrefonds, QC H8Y 2Y6 |
| Name | 1994-02-18 | current | 3005852 CANADA INC. |
| Status | 2014-08-15 | current | Active / Actif |
| Status | 2014-07-25 | 2014-08-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-01-05 | 2014-07-25 | Active / Actif |
| Status | 1998-06-01 | 1999-01-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1994-02-18 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2017-06-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-06-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2015-06-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 22 BANFF |
| City | DOLLARD-DES-ORMEAUX |
| Province | QC |
| Postal Code | H9A 2C1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Services Otis G. Grant Inc. | 22 Banff, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 2C1 | 1998-03-04 |
| Fondation Otis Grant & Amis | 22 Banff, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 2C1 | 2000-06-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wanakome Inc. | 18 Banff Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 2C1 | 2018-09-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12553651 Canada Inc. | 23 Croissant Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2020-12-08 |
| 8082294 Canada Inc. | 8 Crois Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2012-01-17 |
| Les Entreprises Soeur Rouge Inc. | 5 Mirabel Cr., Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 1994-12-22 |
| Les Investissements Cassinc Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Gestion Mcas Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Bottles En Route Inc. | 11749 Boul. Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2020-12-14 |
| 6306209 Canada Inc. | 11809 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2004-11-04 |
| 6074171 Canada Inc. | 11841 Pierrefonds Boulevard, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2003-03-10 |
| Smart Factories Inc. | 111-12100 Boul De Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2018-05-18 |
| 9511989 Canada Inc. | Apt # 106, 12100 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2015-11-16 |
| Find all corporations in postal code H9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| OTIS G. GRANT | 22 BANFF, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 2C1, Canada |
| City | DOLLARD-DES-ORMEAUX |
| Post Code | H9A 2C1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3005852 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.