3005291 CANADA INC. (Corporation# 3005291) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 17, 1994.
| Corporation ID | 3005291 |
| Business Number | 137910832 |
| Corporation Name | 3005291 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
84 Jean-proulx Gatineau QC J8Z 1W1 |
| Incorporation Date | 1994-02-17 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DANIEL SAMSON | 150 FONTAINE, GATINEAU QC J8Y 2C7, Canada |
| MARIE-JOSÉE BOURDON | 8 JOSEPH-BAKER, GATINEAU QC J9A 2M1, Canada |
| PATRICK DE REPENTIGNY | 86 ARC-EN-CIEL, GATINEAU QC J9A 3P9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-16 | 1994-02-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2012-06-19 | current | 84 Jean-proulx, Gatineau, QC J8Z 1W1 |
| Address | 2005-01-07 | 2012-06-19 | 14 Impasse De L'acajou, Gatineau, QC J9A 2W9 |
| Address | 2000-04-01 | 2005-01-07 | 14 Impasse Du Buisson, Hull, QC J9A 2W9 |
| Address | 1994-02-17 | 2000-04-01 | 29 Des Coniferes, Hull, QC J8Z 2M2 |
| Name | 1994-02-17 | current | 3005291 CANADA INC. |
| Status | 2016-06-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2004-02-04 | 2016-06-01 | Active / Actif |
| Status | 2003-12-02 | 2004-02-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-02-17 | 2003-12-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2012-05-30 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2012-05-23 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 1994-02-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2015-05-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2013-09-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2012-08-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3005291 Canada Inc. | C-84, Rue Jean-proulx, Gatineau, QC J8Z 1W1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Entreprises Prebour Ltee | 84 Jean-proulx, Gatineau, QC J8Z 1W1 | 1977-12-28 |
| 6872131 Canada Inc. | 84 Jean-proulx, Gatineau, QC J8Z 1W1 | 2007-11-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6008275 Canada Inc. | 72, Rue Jean-proulx, Gatineau, QC J8Z 1W1 | 2002-07-30 |
| 3677206 Canada Inc. | 84 Jean Proulx, Gatineau, QC J8Z 1W1 | 1999-11-04 |
| Solacom Technologies Inc. | 80 Jean-proulx, Gatineau, QC J8Z 1W1 | 1998-03-19 |
| 3309223 Canada Inc. | 84-d, Rue Jean-proulx, Gatineau, QC J8Z 1W1 | 1996-10-29 |
| 144619 Canada Inc. | 72 Rue Jean-proulx, Hull, QC J8Z 1W1 | 1985-05-31 |
| Versatel Networks Inc. | 80 Rue Jean Proulx, Hull, QC J8Z 1W1 | |
| 3005291 Canada Inc. | C-84, Rue Jean-proulx, Gatineau, QC J8Z 1W1 | |
| 10311227 Canada Inc. | 72, Rue Jean-proulx, Suite 1, Gatineau, QC J8Z 1W1 | 2017-07-06 |
| Name | Address |
|---|---|
| DANIEL SAMSON | 150 FONTAINE, GATINEAU QC J8Y 2C7, Canada |
| MARIE-JOSÉE BOURDON | 8 JOSEPH-BAKER, GATINEAU QC J9A 2M1, Canada |
| PATRICK DE REPENTIGNY | 86 ARC-EN-CIEL, GATINEAU QC J9A 3P9, Canada |
| City | GATINEAU |
| Post Code | J8Z 1W1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3005291 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.