3005151 CANADA INC. (Corporation# 3005151) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 17, 1994.
| Corporation ID | 3005151 |
| Business Number | 141899625 |
| Corporation Name | 3005151 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
232, Rue Saint-Г‰milion Terrebonne QC J6W 0B4 |
| Incorporation Date | 1994-02-17 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MATHIEU GOUGER | 232 SAINT-EMILION, TERREBONNE QC J6W 0B4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1994-02-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1994-02-16 | 1994-02-17 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-03-28 | current | 232, Rue Saint-Г‰milion, Terrebonne, QC J6W 0B4 |
| Address | 2016-03-26 | 2016-03-28 | 232, Rue Saint-Г‰miliion, Terrebonne, QC J6W 0B4 |
| Address | 2006-02-15 | 2016-03-26 | 3329 Rue St-paul, Le Gardeur, QC J5Z 4C7 |
| Address | 1994-02-17 | 2006-02-15 | 1214 Rue Tellier, Laval, QC H7C 2H2 |
| Name | 1994-02-17 | current | 3005151 CANADA INC. |
| Status | 2016-10-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2004-04-27 | 2016-10-01 | Active / Actif |
| Status | 2002-10-01 | 2004-04-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-02-17 | 2002-10-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-12-17 | Amendment / Modification | |
| 1994-02-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2015-03-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2015 | 2014-04-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2012-12-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 232, RUE SAINT-Г‰MILION |
| City | TERREBONNE |
| Province | QC |
| Postal Code | J6W 0B4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9321128 Canada Inc. | 232 Rue De Saint-Г‰milion, Terrebonne, QC J6W 0B4 | 2015-09-17 |
| 3045676 Canada LtГ©e | 21 Rue Du Minervois, Terrebonne, QC J6W 0B4 | 1994-06-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ess Smart Card Inc. | 1179, Rue De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2018-02-23 |
| 10631981 Canada Inc. | 1179 Rue De L`express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2018-02-14 |
| Cerberus Cvc-r Ltée | 980 Rue De L’express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2015-08-10 |
| 8282285 Canada Inc. | 1179 Rue De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2012-08-26 |
| 7335512 Canada Inc. | 1181 Rue L'express, Lachenaie, QC J6W 0A2 | 2010-02-18 |
| Worldbus Design Corporation | 1111 De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2008-03-07 |
| San@sro Inc. | 1179 De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2001-06-07 |
| Sandb Inc. | 1179 De L'express, Terrebonne, QC J6W 0A2 | 2017-06-02 |
| Begouin Transport Inc. | 831 Avenue Du Terroir, Terrebonne, QC J6W 0A3 | 2016-03-22 |
| Aquaweb Distributions Inc. | 1161 Rue LÉvis, Terrebonne, QC J6W 0A9 | 2009-03-30 |
| Find all corporations in postal code J6W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MATHIEU GOUGER | 232 SAINT-EMILION, TERREBONNE QC J6W 0B4, Canada |
| City | TERREBONNE |
| Post Code | J6W 0B4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 3005151 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.