2936950 Canada Inc. (Corporation# 2936950) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 13, 1993.
| Corporation ID | 2936950 |
| Business Number | 883167165 |
| Corporation Name | 2936950 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
315 Knowlton Rd. Brome Lake QC J0E 1V0 |
| Incorporation Date | 1993-07-13 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GERALD S. MOAR | 78 BENOIT STREET, BROME LAKE QC J0E 1V0, Canada |
| PHILIP C. SNIDER | 104 AYERS STREET, COWANSVILLE QC J2K 3O8, Canada |
| MAGDI S. NATAL | 100 COTTON STREET, COWANSVILLE QC J2K 2J6, Canada |
| JOHANNE L. MERCIER | 13 ROCKHILL, BOX 921, BROME LAKE QC J0E 1V0, Canada |
| ALLAN H. WHITFORD | 138 WESTERN STREET, SUTTON QC J0E 2K0, Canada |
| BRIAN M. CATCHPAUGH | 245 FOSTER RD., FOSTER QC J0E 1R0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-07-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-07-12 | 1993-07-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1993-07-13 | current | 315 Knowlton Rd., Brome Lake, QC J0E 1V0 |
| Name | 1993-07-13 | current | 2936950 Canada Inc. |
| Status | 1994-04-30 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1993-07-13 | 1994-04-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1993-07-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2936950 Canada Inc. | 315 Knowlton Rd, Brome Lake, Knowlton, QC J0E 1V0 |
| Address | 315 KNOWLTON RD. |
| City | BROME LAKE |
| Province | QC |
| Postal Code | J0E 1V0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nature Energie Power Inc. | 6, Rue Willow, Knowlton, QC J0E 1V0 | 1998-08-04 |
| La Compagnie De Chaise Hoopback Inc. | 5 Mount Echo Rd, Knowlton(lac Brome), QC J0E 1V0 | 1997-12-24 |
| 3384128 Canada Inc. | 33 Jolibourg, C.p. 645, Knowlton,lac Brome, QC J0E 1V0 | 1997-06-17 |
| 3265323 Canada Inc. | 35 William, Box 233, Brome Lake, QC J0E 1V0 | 1996-05-31 |
| 3220184 Canada Inc. | 156 Lakeside, Ville De Lac Brome, QC J0E 1V0 | 1996-01-17 |
| Stamack Velo-kar Inc. | 100 Johnston, Brome Lake, QC J0E 1V0 | 1996-01-11 |
| Technologie-sante Camdent Inc. | 8 Maple Street, Knowlton, QC J0E 1V0 | 1995-11-15 |
| Les Publications (holding) Great Eastern Inc. | 38 St Paul, Box 208, Knowlton, QC J0E 1V0 | 1994-12-12 |
| 3078540 Canada Inc. | 33 Saint Paul Street, Knowlton Lac Brome, QC J0E 1V0 | 1994-10-19 |
| Gestion H. Robitaille Inc. | 287 Lakeside, C P 1041, Knowlton, QC J0E 1V0 | 1994-10-06 |
| Find all corporations in postal code J0E1V0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GERALD S. MOAR | 78 BENOIT STREET, BROME LAKE QC J0E 1V0, Canada |
| PHILIP C. SNIDER | 104 AYERS STREET, COWANSVILLE QC J2K 3O8, Canada |
| MAGDI S. NATAL | 100 COTTON STREET, COWANSVILLE QC J2K 2J6, Canada |
| JOHANNE L. MERCIER | 13 ROCKHILL, BOX 921, BROME LAKE QC J0E 1V0, Canada |
| ALLAN H. WHITFORD | 138 WESTERN STREET, SUTTON QC J0E 2K0, Canada |
| BRIAN M. CATCHPAUGH | 245 FOSTER RD., FOSTER QC J0E 1R0, Canada |
| City | BROME LAKE |
| Post Code | J0E1V0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 2936950 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.