LES EVALUATIONS R. BLAIN INC. (Corporation# 2936933) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 13, 1993.
| Corporation ID | 2936933 |
| Business Number | 139994974 |
| Corporation Name | LES EVALUATIONS R. BLAIN INC. |
| Registered Office Address |
196 Boul. Richelieu Lachute QC J8H 2S5 |
| Incorporation Date | 1993-07-13 |
| Dissolution Date | 2013-03-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| R. JOLY BLAIN | 7 BAILLARGEON, GRENVILLE QC J0V 1J0, Canada |
| YVON BLAIN | 7 BAILLARGEON, GRENVILLE QC J0V 1J0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-07-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-07-12 | 1993-07-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-05-16 | current | 196 Boul. Richelieu, Lachute, QC J8H 2S5 |
| Address | 1993-07-13 | 2005-05-16 | 7 Baillargeon, Grenville, QC J0V 1J0 |
| Name | 1993-07-13 | current | LES EVALUATIONS R. BLAIN INC. |
| Status | 2013-03-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2012-12-12 | 2013-03-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1993-07-13 | 2012-12-12 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-03-18 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 1993-07-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2010 | 2010-11-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2009-10-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2005-09-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Fondation The Wizard of Us | 650, Chemin Des Lacs, Wentworth, QC J8H 0A2 | 2001-08-10 |
| Les CrÉations The Wizard of Us Inc. | 650, Chemin Des Lacs, Wentworth, QC J8H 0A2 | 2014-11-10 |
| 3184200 Canada Inc. | 100, Chemin Du Lac-trott, Wentworth, QC J8H 0A7 | 1995-09-18 |
| 6233147 Canada Inc. | 2181 Chemin De Dunany, Wentworth, QC J8H 0B5 | 2004-05-11 |
| Consultants Marketing Marcel Raymond Inc. | 279 Chemin Lac Louisa Nord, Wentworth, QC J8H 0C5 | 1993-09-30 |
| 3765440 Canada Inc. | 308 Ch. Du Lac Louisa Sud, Wentworth, QC J8H 0C6 | 2000-05-25 |
| Construction Seabros Inc. | 69 Lac Louisa Sud, Wentworth, QC J8H 0C6 | 1987-12-11 |
| Alter Ego Traducteurs Inc. | 168 Chemin Louisa, Wenworth, QC J8H 0C7 | 1989-11-09 |
| Paquette Quality Assurance Consulting Inc. | 17 Rue Du Sulky, Gatineau, QC J8H 0E2 | 2007-05-30 |
| Eddo Courtiers En Transport Inc. | 64 Ch De La Pointe Blueberry, Wentworth, QC J8H 0G1 | 1991-07-23 |
| Find all corporations in postal code J8H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| R. JOLY BLAIN | 7 BAILLARGEON, GRENVILLE QC J0V 1J0, Canada |
| YVON BLAIN | 7 BAILLARGEON, GRENVILLE QC J0V 1J0, Canada |
| City | LACHUTE |
| Post Code | J8H 2S5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Epic Development & Evaluations Inc. | 141 Manuel Drive, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 2B3 | 2004-05-17 |
| Blain & Cartwright and Company Ltd. | 4686 Westmount Avenue, Westmount, QC H3Y 1W7 | 2002-03-09 |
| Gestion G-13 Inc. | 108 Rue Blain, St-sauveur, QC J0R 1R2 | 1997-07-29 |
| Les Evaluations M.d.g.l. Inc. | 372 Rue Champlain, Beloeil, QC J3G 4M1 | 1981-05-19 |
| Isocar Inc. | 36 Rue Jacques Blain, St-luc, QC J2W 2T8 | 1997-01-29 |
| Blain Sales Ltd. | 2-236 Dominion St, Strathroy, ON N7G 3G8 | 2020-01-15 |
| Hydrohealth Evaluations Inc. | 1-676 Westburne Dr, Concord, ON L4K 4V5 | 2020-07-20 |
| Blain Tek Solutions Inc. | 305 Ave. Whimbey, Saint-lambert, QC J4R 2A2 | 2002-02-22 |
| Globalgrad Inc. | 1426 Blain Street, Gilford, ON L0L 1R0 | 2020-01-22 |
| Renouveau Decor R.e. Ltee | 351 Rue Blain, St-hilaire, QC | 1981-07-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES EVALUATIONS R. BLAIN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.