TORONTO CRYOBIOLOGY CENTRE INC. (Corporation# 2936801) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 9, 1993.
| Corporation ID | 2936801 |
| Business Number | 136621653 |
| Corporation Name | TORONTO CRYOBIOLOGY CENTRE INC. |
| Registered Office Address |
43 Welesley Street East Suite 317 Toronto ON M4Y 1H1 |
| Incorporation Date | 1993-07-09 |
| Dissolution Date | 2000-03-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JAMES ENNIS BATEMAN | 461 ORIOLE PARKWAY, TORONTO ON M5P 2H9, Canada |
| KRIS KURU | 273 POPLAR PLAINS ROAD, TORONTO ON M4V 2N9, Canada |
| CAROLYN WOJCIK | 51 ROSEFAIR CRESCENT, ETOBICOKE ON M9W 3B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-07-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-07-08 | 1993-07-09 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1993-07-09 | current | 43 Welesley Street East, Suite 317, Toronto, ON M4Y 1H1 |
| Name | 1993-07-09 | current | TORONTO CRYOBIOLOGY CENTRE INC. |
| Status | 2000-03-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-11-01 | 2000-03-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1993-07-09 | 1995-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2000-03-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1993-07-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12388171 Canada Inc. | 608-33 Charles St E, Toronto, ON M4Y 0A2 | 2020-10-01 |
| Sumi Edtech Inc. | Unit 2808 - 33 Charles Street East, Toronto, ON M4Y 0A2 | 2020-03-12 |
| Vlk Capital Inc. | 3901-33 Charles Street East, Toronto, ON M4Y 0A2 | 2019-03-22 |
| Brandnameblank Inc. | 1701, 33 Charles Street East, Toronto, ON M4Y 0A2 | 2017-10-08 |
| Champ One Trading Inc. | 2606-33 Charles St E, Toronto, ON M4Y 0A2 | 2017-03-17 |
| 10068616 Canada Inc. | 33 Charles Street East Unit 2901, Toronto, ON M4Y 0A2 | 2017-01-20 |
| 9254463 Canada Inc. | 2005 - 33 Charles Street East, Toronto, ON M4Y 0A2 | 2015-04-13 |
| 9171550 Canada Limited | 1001-33 Charles Street East, Toronto, ON M4Y 0A2 | 2015-01-29 |
| Artelio Design International Inc. | 33 Charles St. East, Unit4107, Toronto, ON M4Y 0A2 | 2014-09-16 |
| 8951039 Canada Ltd. | 33 Charles St E. Apt.2404, Toronto, ON M4Y 0A2 | 2014-07-11 |
| Find all corporations in postal code M4Y | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JAMES ENNIS BATEMAN | 461 ORIOLE PARKWAY, TORONTO ON M5P 2H9, Canada |
| KRIS KURU | 273 POPLAR PLAINS ROAD, TORONTO ON M4V 2N9, Canada |
| CAROLYN WOJCIK | 51 ROSEFAIR CRESCENT, ETOBICOKE ON M9W 3B1, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4Y1H1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Centre for The Financial Services Ombudsnetwork | 1 Queen Street East, Suite 1600 Box 20, Td Centre, Toronto, ON M5C 2X9 | 2002-07-05 |
| Centre De Developpement Microelectronique De L'universite De Toronto | 777 Bay Street, Suite 401 Po Box 125, Toronto, ON M5G 2C8 | 1984-03-30 |
| Toronto Hosting Centre Limited | 100 Sheppard Ave. East, 6th Fl., Toronto, ON M2N 6N5 | 1999-12-01 |
| Wyd-jmj Travel Coordination Centre Inc. | Hangar One, Toronto City Centre Airport, Toronto, ON M5V 1A1 | 2002-05-31 |
| Centre De Musique Canadienne | 20 St Joseph Street, Toronto, ON M4Y 1J9 | 1958-12-31 |
| Kpmg Global Resource Centre | 333 Bay Street, Suite 4600, Bay Adelaide Centre, Toronto, ON M5H 2S5 | 2008-12-24 |
| Le Centre De Controle Limitee | 250 University Avenue, Toronto, ON M5H 3E9 | 1979-02-23 |
| Franky Diamonds Toronto Inc. | Bramalea City Centre, 25 Peel Centre Dr. Unit 501, Brampton, ON L6T 3R5 | 2018-03-19 |
| Centre De Langues Verbaleze Language Centre Inc. | 1 Yonge Street, Suite 1801, Toronto, ON M5E 1W7 | 2000-04-26 |
| Canadian Centre for Documentary Photography - | 138 Sorauren Ave., Toronto, ON M6R 2E5 | 2003-06-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on TORONTO CRYOBIOLOGY CENTRE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.