2936755 CANADA INC. (Corporation# 2936755) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 12, 1993.
| Corporation ID | 2936755 |
| Business Number | 137128161 |
| Corporation Name | 2936755 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
5250 Ave. Du Parc Suite 14 Montreal QC H2V 4G7 |
| Incorporation Date | 1993-07-12 |
| Dissolution Date | 2004-06-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BATTISTA ANZINI | 8313 PONTMAIN, ST-LEONARD QC H1R 2R8, Canada |
| VASILIKI XIPOLITIDIS | 5250 AVE. DU PARC, SUITE 14, MONTREAL QC H2V 4G7, Canada |
| COSTAS XIPOLITIDIS | 5250 AVE. DU PARC, SUITE 14, MONTREAL QC H2V 4G7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1993-07-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1993-07-11 | 1993-07-12 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1993-07-12 | current | 5250 Ave. Du Parc, Suite 14, Montreal, QC H2V 4G7 |
| Name | 1993-07-12 | current | 2936755 CANADA INC. |
| Status | 2004-06-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-01-05 | 2004-06-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1993-07-12 | 2004-01-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2004-06-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1993-07-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1999 | 1999-11-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Domotique 2000, La Maison Intelligente Inc. | 5284 Avenue Du Parc, Montreal, QC H2V 4G7 | 1993-03-17 |
| Gestion AÉrospatiale Carmic Inc. | 5316 Ave Du Parc, Suite 200, Montreal, QC H2V 4G7 | 1992-12-11 |
| Spectralogic Inc. | 5398 Park Avenue, Montreal, QC H2V 4G7 | 1989-09-01 |
| 167642 Canada Inc. | 5446 Park Ave., Montreal, QC H2V 4G7 | 1989-04-20 |
| A Most International Corporation | 5380 Avenue Du Parc, Montreal, QC H2V 4G7 | 1987-02-17 |
| 148486 Canada Inc. | 5262 Avenue Du Parc, Suite 3, Montreal, QC H2V 4G7 | 1986-01-14 |
| La Societe D'administration Immobiliere Adminco Corp. | 5370 Parc Ave., Suite 11, Montreal, QC H2V 4G7 | 1985-05-13 |
| 137784 Canada Inc. | 5376 A Park Avenue, Montreal, QC H2V 4G7 | 1984-11-30 |
| 137527 Canada Inc. | 5396a Park Avenue, Montreal, QC H2V 4G7 | 1984-11-29 |
| 135976 Canada Inc. | 5258 Avenue Du Parc, Montreal, QC H2V 4G7 | 1984-10-03 |
| Find all corporations in postal code H2V4G7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BATTISTA ANZINI | 8313 PONTMAIN, ST-LEONARD QC H1R 2R8, Canada |
| VASILIKI XIPOLITIDIS | 5250 AVE. DU PARC, SUITE 14, MONTREAL QC H2V 4G7, Canada |
| COSTAS XIPOLITIDIS | 5250 AVE. DU PARC, SUITE 14, MONTREAL QC H2V 4G7, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2V4G7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 2936755 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.